A magyarok elszalasztott lehetőségei

A Szabad Tér Kiadó gondozásában a napokban került a könyvesboltokba Nemeskürty István Mi történt velünk? című új műve. A könyv az 1996-ban, ugyancsak a Szabad Tér Kiadónál megjelent Meddig várjunk? című kötet gondolati folytatása, amely a XX. századot a legutóbbi választásokig, illetve az azóta kialakult helyzetet elemzi.

2002. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat évvel ezelőtt, 1996-ban a lélektelenné sikeredett millecentenáriumi megemlékezések után a nemzeti erők szétforgácsolódása közepette Meddig várjunk? című könyvében nemzeti tragédiáink fájdalmasan hosszú során elmélkedve leírta azt a mondatot: „Ez az ország halálosan beteg.” Most, a választások után ismét érvényesnek érzi a korábban megállapított diagnózisát?
– Igen. Történt ugyanis, hogy a csüggedés évei után országunk viharok gyötörte égboltján megjelent egy tehetség, akit Orbán Viktornak hívtak, s aki a Fidesz-kormányzás idején nemcsak képességeiről tett tanúbizonyságot, hanem arról is, hogy szereti hazáját, mer magyar lenni. A millennium két évében az ország önfeledten ünnepelt, boldog volt, mintha valóban végérvényesen meg akart volna szabadulni a szovjethatalom itt felejtett szocializmusának gazdasági-szellemi béklyóitól. Mintha valóban elszánta volna magát, hogy fejét felemelve a maga útját járja. Ezután 2002 áprilisában az ország – igaz, csekély többséggel – visszaszavazta a hatalomba az egykori főelvtársakat. Ez tragédia! Nem Orbán Viktoré – az országé! Sokadmagammal azt éreztem ekkor, hogy 1998 és 2002 között álomvilágban éltem. A csüggedés napjaiban a történteken töprengve az okokat kutatva, újra végiggondoltam XX. századi történelmünket, amely kaotikus, reménytelennek tűnő helyzetekben is felkínálta nekünk a jó döntés lehetőségét – és mi nem éltünk vele. Töprengéseim eredménye ez a könyv.
– Erről az Ez történt Mohács után azon tétele jut eszembe, hogy a mohácsi csatavesztés egyáltalán nem volt végzetes a nemzet számára, hisz a csata után a török elhagyta az országot, s lett volna tizenöt esztendőnk, hogy rendezzük sorainkat. De nem ezt tettük.
– Lehetőségeink tragikus elmulasztása végigkíséri történelmünket, s különösen a XX. században találunk erre végzetes példákat: Trianon, az ország megcsonkítása. Mindmáig csak kevesen tűnődtek el azon, mi történik akkor, ha Károlyi Mihály gróf még az 1918 novemberében megkötött padovai fegyverszünet előtt – amikor tehát hazánk határai még sértetlenek – nem szerelteti le a magyar honvéd haderőt, s nem tűri, sőt támogatja ellenséges csapatok beözönlését Magyarországra. Ha nem gyilkolják meg Tisza Istvánt, az egyetlen államférfit, aki képes lehetett volna hazánk sorsának erélyes intézésére. Mindezek az események a trianoni békediktátum előtt két évvel zajlanak. S ha nem így történik, ha egy fegyelmezetten hazavezetett magyar hadsereg felvonul a határainkon, megakadályozhattuk volna az ellenséges csapatok betörését, és a majdan megkötendő békében kisebb terület átengedésekre kényszerültünk volna. Kihagyott lehetőségeink sorát gyarapítja az, amit rendszerváltásnak szokás nevezni. 1990-ben a Szovjetunió összeomlása folytán elkezdődhetett volna a senkitől se befolyásolt nemzetépítés. Ehelyett még ma is a kis híján fél évszázados szocializmus ketrecében ücsörgünk, s azt sem vettük észre, hogy a nemzetközi világvagyon szőtte pókhálóban vergődünk immár tizenkét éve. Csak így és ezért fordulhatott elő, hogy amikor 1998-ban egy kiváló képességű, hazát szolgálni vágyó ifjú miniszterelnök lépett színre, és az ország kezdhette magát szabadnak érezni, négy év elteltével az országnak valamivel több mint a fele mégis a régi elvtársuralomra szavazott. Ez amenynyire felfoghatatlan, annyira tragikus tény.
– A könyv alcíme: Haldoklásunk évszázada, amely, mint tapasztaltuk, a XXI. század elején sem ért még véget. Milyen fogódzók, kapaszkodók kínálkoznak a nemzet számára a végső széthullást elkerülendő?
– Hogy miért is történt velünk mindez? S mit tegyünk, hogy megmaradjunk? Könyvemben megkísérlem a válaszadást ezekre a kérdésekre is, itt csak jelzem, mire jutottam. Súlyos hiánynak érzem, hogy ehhez a néphez az elmúlt évszázadban senki sem közelített szeretettel, ezért aztán a nép sem szeretett senkit. Pedig éhes a szeretetre. Másik hiánybetegségünk az örökké elmaradó sikerélmény s az ebből is fakadó kishitűség. Emlékszünk még rá, az egyik baloldali politikus nemrégiben azt mondta: tanuljunk meg kicsik lenni! Mi más ez, ha nem elképesztő cinizmus, különösen annak tudatában, hogy nekünk az elmúlt évszázadban sohasem volt sikerélményünk. Különben is, mi nem kicsik vagyunk, hanem csonkák – s nem szabadna engedni, hogy tovább csonkítsanak bennünket. Ehhez viszont többek között az kell, hogy ne féljünk. Higgyünk a szeretet erejében. Töltsük be az ürességeket, tömörüljünk egységgé. Az egész ország talán már soha többé nem lesz egységes. De legalább az a fele, amelyik hisz egy nemzet jövőjében, fogjon össze – és emelt fővel merjen magyar lenni!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.