Édes néném, egy óra múlva itt vagyok. A cseppnyi változások jegyében ez a huszonkilenc évvel ezelőtti műsor megy az m1-en. Bocsánat, az MTV-n. Igen, ismét MTV, pontosabban mtv lett a királyiból. Merész változás zajlott a képernyő jobb felső sarkában. Fogalmazhatok úgy is: a múlt elkezdődött. Nem mintha nem lenne mindegy, hogy mtv-nek vagy m1 nek nevezzük a nemzeti tévét, ellenben a visszarendeződés érzetét sugallja a dolog. Nem kizárólag a logó megváltoztatása nyűgöz le, amennyiben a régi-új elnevezés mellett döntött az átmenetei ügyvezetés, hanem a nyílt visszarendeződés bátorsága kényszerít térdre. Nos, igaz, ami igaz, az elvtársaknak volt négy álmatlan éve, most azonban előtoppanhatnak a spázból. Nyíltan vetíthetik eddig titokban bámult kultuszfilmjüket, a sosem volt illegális kommunista mozgalmat dicsőítő Egy óra múlva itt vagyok címűt. Ezer szerencse, hogy gyermekeink kilenckor már iskolában vannak, a népek jelentős része meg a dolgozóban, így a kis- és nagymamák szórakoztatására pereg a hősi alkotás.
Édes néném, a múlt tehát elkezdődött, meg a spórolás. Állítólag. Bár az tény: az ismétlés a legolcsóbb műfaj. Persze a stúdióbeszélgetés költségvetése sem vágja a falhoz az mtv-t. Ez a logóváltoztatás mindössze két fillér lehetett. Az a baj, hogy éppen a művelet közepén ürült ki a közszolgáló pénztárca. Ennek következtében az m1-ből mtv lett ugyan, ám az m2 maradt m2. Pech. Pedig az ügyvezető elnök úr nagy spóroló hírében áll. Mondjuk, ő a tévézés Bokrosa. A tömött bajuszos pénzügyes miatt járhat a lányom mindössze tíz-egynéhány fős osztályba. Ratkó elvtárs az ő sajátos intézkedésével növelte a népességet, Bokros papa inkább angyalcsinálásban jeleskedett. Az ügyvezető elnök urat évek múlva valószínűleg a nagy agysejtfelszámolóként emlegethetjük. Nem kizárólag a kereskedelmi tévézés csillagait, de a kereskedelmi televízió agysimító gondolkodásmódját úgyszintén igyekszik átvenni. Azért az érdekes, hogy az előző vezetés állítólag adósságot hagyott hátra, s fél esztendővel később mégis van miből sok(k) cseppnyit változtatni az új főnököknek. (Igaz, az előző kormány állítólag kifosztotta az államkasszát, azért a szociknak mégis volt miből ígérgetniük, mi több, még az osztogatásra is futotta.) Persze, tudom én, mert a hírigazgató úr elmagyarázta valamelyik meg nem újult műsorban, hogy főnöke az a fajta pénzügyi zseni, aki a spórolási programjának köszönhetően összekuporgatott annyit, amennyiből szépen megváltoztak. Tény, a Fridi le nem szerződtetésével jelentős summát spóroltak. Ugyanakkor a híres híradós több mint tízszer nagyobb fizetést kap nálam.
Édes néném, eszembe jut Kabos Laci bácsi, aki afelett dohogott, hogy manapság már az időjárás-jelentők nagyobb sztárok a színészeknél. Valóban elgondolkodtató, hogy azért, mert valaki csinos, plusz még blattolni is tud a súgógépről, sztárgázsit kap. Nem nagy kunszt kiszámolni, mekkora lét dobhatnak szét, ha olvastuk valamelyik színes újság cikkeit, amelyekben pontosan tájékoztattak a Fridi által kért, illetve a neki ígért összegről. Vajon miért kellett a kereskedelmi tévékből ismert arcokkal kidíszíteni a köztévét? Éppen azért, amiért Mester Ákos azt mondta tegnap reggel a megújult Nap-keltében saját újságjáról: ez egy polgári hetilap, vagy azért, amiért D–209-es így fogalmazott: győzött a polgári baloldal. (Akinek a miniszterelnök úr nem szimpatikus, az nézze sokat az Egy óra múlva itt vagyokot, majd megkedveli a Medgyessy-féle, egykori illegalitásban működő szervezett elvtársakat.) Édes néném, repes a szívem a nagy ürömben. Érdemes volt élnem és alkotnom. Ócsároltam a Nap-kelte küllemét, az illetékesek olvasták az én írásomat, összeültek, döntöttek – és megváltoztatták műsoruk díszleteit. Hiába akar spórolni a megbízott elnök úr, lapunk még olyan erős, hogy hatására a nap-keltések orrot mutatnak neki, és elköltik a pénzt tévészépészeti átalakításokra. Reméljük, hatásunkra a kormányt is átalakítják.
Aggódik a NATO Szijjártó Péter szuverenista beszéde miatt