Elhunyt Balassa Iván

2002. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elment a Magyar Néprajz című könyv egyik írója, Ortutay Gyula szerzőtársa… A két jeles néprajzkutató: Balassa Iván és Ortutay Gyula kiemelkedő alkotását ma már a világ szinte összes tudományos könyvtárában megtalálhatjuk, lefordítva minden világnyelvre. Balassa Iván, a kiváló tudós életútjának számos állomása kötődik nagy múltú, magyar irodalmi és történelmi emlékhelyekben, folklórhagyományokban gazdag városokhoz és vidékekhez. Kolozsvári évei után a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban folytatta kutatásait és múzeumgyarapító tevékenységét. 1944-ben Budapestre került, először kinevezték a magyar osztály, majd a gyűjtemény főigazgatójának.
Virágzó korszak köszöntött reá, amikor 1956-tól ’61-ig vidékre helyezték, mégpedig a magyar reformáció Athénjába, Sárospatakra, a Rákóczi Múzeum igazgatójának. E korszak elmélyült terepmunkájának és könyvtári kutatómunkájának végeredményeként születtek meg a táj folklórjának arculatát föltáró, költői erővel és biztos tudományos fölkészültséggel megalkotott monográfiái: A Bodrogköz, a Földművelés a Hegyközben, a Lápok, falvak, emberek, a Karcsai mondák. Ekkor írta Kossuth Lajos-tanulmányát, a hegyaljai németek betelepítéséről szóló dolgozatát is. A Tokaj-Hegyalja szőleje és bora című kötetét azóta a borászok alapműként használják.
Budapestre visszatérve többek között a Mezőgazdasági Múzeum megbízott igazgatójaként, majd tudományos főigazgató-helyetteseként létrehozza a Mezőgazdasági Múzeum Nemzetközi Szövetségét, majd a Munkaeszköz-történeti Archívumot. Eközben állandóan gyarapodott imponáló életműve: A magyar kukorica, Az eke és a szántás története című munkákkal.
Újabb alapművet teremtett a Határon túli magyarok néprajza kézikönyve megírásával, amely 1989-es megjelenése óta forrásértékű munkaként segíti az eligazodást a történelmi Magyarország folklórjában. Azok közé az emberek közé tartozott, akik, akár Gunda Béla, Bálint Sándor és Szabó Lajos, kiemelkedő tudományos munkát is végeznek, de a szakmán kívüli olvasók körében is tiszteletnek és szeretetnek örvendtek.
Balassa Ivánt, a kiemelkedő tudóst, a nagy tanárt, a jeles tudományszervezőt, a magyar néprajz emblematikus alakját nyolcvanöt éves korában érte a halál. Tisztelői, olvasói, tanítványai és szerettei november 20-án, negyed háromkor vehetnek tőle búcsút a Farkasréti temetőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.