Erőszakra ösztönöznek

-MONITOR-

2002. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Édes néném, szombaton, úgy délután fél öt körül a következő jelenet pergett a Viasat 3 elnevezésű televíziós csatornán: egy bakfis kórházi ágyán, magas láztól gyötörve hadonászott. „Menj innen!” – kiabálta. Az őt megleső barátai nyomban megértették a helyzetet: az a valami vagy valaki, akitől mindannyian féltek, lázas álmukban jelenik meg, hogy megölje őket. Meg is jelent. Külsőre Eddy Krügerre, a szétégett arcú kazánfűtőre hasonlított. Nosza, ugrottam az újságért, hátha valamelyik agyatlan amerikai producer kitalálta a Rémálom tévésorozatosítását. A műsorújságban nyugodtan mosolygott a cím: Fraser és a farkas, kanadai krimivígjáték-sorozat. A tévében meg krimivígjátékként, ennek a Krüger-utánzatnak lassan kijött a fejéből a szeme, hogy rátapadjon a foglyul ejtett személy homlokára, hogy… No, itt elkapcsoltam ezt a televíziós rémálmot. Átcaplattam a másik szobába. A lányom, Hanna a készüléknek háttal ülve lapozgatott valami könyvet – hála a mindenhatónak, amúgy sem a Viasat ment azon a tv-n.
Fogalmam sincs, az m1… izé, az mtv – fenébe ezzel a hülye megszokással –, szóval dunsztom sincs, a nemzeti csatorna új parancsnokai látták-e, amit én, mindenesetre egyik új találmányuk, az Élesben elnevezésű közéleti talk show éppen azzal a témával foglalkozott: felelőssé tehető-e a média a családi tragédiákért? Meghívták az arénaszerű stúdióba Kolosi Pétert, az RTL Klub programigazgatóját, meg Rudi Zoltánt, a királyi hírigazgatóját. Beszéltek ott mindenről, fényezték magukat erősen. Ők természetesen mindenféle híradóban és hasonló produkciókban kerülik az erőszakos képeket, védik a személyiségi jogokat. Az kerül a hírműsorok élére, ami a legtöbb embert, a legtöbb minőségében érinti – valami efféle, D–209-i ihletettségűt mondott Rudi Zoltán, mire én megnéztem a hatórás Híradót az mtv-n. Már a headline-ban is az öngyilkosságot megkísérlő tinédzser esete került az élre. Aznap délután a legtöbb embert a legtöbb minőségében bizonyára ez a hír érintette.
Édes néném, fényezték magukat ezek az urak, híradó így, híradó úgy, az viszont senkinek sem jutott eszébe, hogy a gyermekek a legritkább esetben nézik ezeket az állítólag erőszakmentesített híradókat, őket a Pokémonokkal, Xénákkal, Herculesekkel, meg egyéb brutális baromságokkal vadítják. Ezzel kapcsolatban mindössze a műsorba szintén meghívott Országos Gyermekbarát Mozgalom vezetőjének támadt épkézláb ötlete. Ő azt mondta, hozzanak létre egy úgynevezett védősávot, amikor a fiatalokra való tekintettel nem mehetnének adásba brutális, agressziót sugárzó produkciók, s amennyiben a törvény megszületne, a két kereskedelmi csatorna képtelen lenne az adott műsorsávban versengeni a nézettségért, a hirdetőkért – már az előbb tárgyalt típusú adásaikkal. A mozgalom elnöke megemlítette, hogy ez ügyben (az eddig nem említett) másik kereskedelmi csatorna góréjával is beszélt, aki ígérgetett fűt, no és fát, majd közölte: neki minden reggel ott az előző napi nézettségi adatsor, s végül is annak értelmében kell meghoznia döntéseit. Az álságos veres kettes az ígéreteken túl álszent döntést hozott: minden műsora alatt a képernyő bal alsó sarkában – átellenben a béna logóval – szerepel egy szám, amely azt mutatja, hány éves kor alatt nem ajánlott az adott produkció nagykorú felügyelet nélküli megtekintése. Ettől fogva azután folyhat a vér meg a kecsap vödörszám. Mi, kérem, kiírtuk, amit kiírtunk, a továbbiakban semmilyen felelősség nem terhel minket – vonogathatják majd a vállukat a felelős pénzemberek, felelős szerkesztők, felelős elnökök és felelős döntéshozók.
Francba a kiírással! És azzal együtt a brutális filmekkel. Mert ugye, ha nincsenek efféle műsorok, akkor a kiírásra sincs semmi szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.