Auschwitz és az irodalom

Pilinszky János többször is leírta esszéiben, el is mondta, hogy a második világháborús lágerek léte önmagában módosította a költészet szerepét a világ minden szegletében. Kertész Imre, az első magyar Nobel-díjas író rokon gondolatot fejtett ki december 6-án, szombaton ötszáz néző előtt a stockholmi óvárosban, a Gamla Stanban található svéd akadémián.

2002. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iszonyat, a rettegés, a szorongás minden mozdulatunkban, gesztusunkban jelen van hát, az egyetemes sokk negatív katarzisából az emberiség mind a mai napig nem volt képes magához térni. Auschwitzról csak fekete regényt lehet írni, folytatásos ponyvaregényt, amely Auschwitzban kezdődik és mind a mai napig tart – hangsúlyozta az író. „Nem ismerek hiteles művészetet, amelyen ne érződne e törés, mintha egy lidércnyomásos éjszaka után az ember megverten és tanácstalanul nézne szét a világban.” Valóban, Pilinszky költészete, Lengyel József kiváló Újra a kezdet című lágerregénye, Királyhegyi Pál fekete humorú, vérfagyasztó remeklése, Az első kétszáz évem, Keszi Imre és Hajnal Anna életműve mind-mind igazolják a Nobel-díjas alkotó igazságát.
Kertész Imre úgy értelmezte a svéd akadémia irodalmi Nobel-díj-bizottságának döntését, hogy egyre többen ráébrednek: Európának szüksége van arra a tapasztalatra, amelyre a holokauszt tanúi kénytelenek voltak szert tenni. Magyarországon az 1956-os forradalom vérbe fojtását követően felnőtt fejjel is tanulmányozhatta, hogyan működik egy diktatúra, amely 1963 után napról napra egyre fáradtabb, Kertész Imre szavával „dekadensebb” lett – regényeiben így egymásra vetült a különféle előjelű diktatúrák különböző szintű, erejű korszakainak ábrázolása. Nem véletlenül érezzük hát, hogy Kertész műveinek parabolisztikus, példázatos kisugárzásuk is van. Egyrészt hiteles vallomást tesznek a mérhetetlen szenvedéseket átélő gyermek kamerájával a haláltáborról, ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy az emberellenes diktatúra a kommunizmus egyre fáradtabb erőszakszervezetének mindennapos gyakorlatában is jelen van. Az undor, a depresszió, amire a puha terror reggelein naponta ébredni kényszerült, nyomban ráhangolta arra a világra, amit regényeiben ábrázolt – mondta. Mivel témáit igen gyakran minősítik „minden oldalról” időszerűtlennek, írásait mindig a legszigorúbb magánügyének tekintette.
*
Kertész Imre összes művét tartalmazza az a CD-ROM, amelyet az első magyar Nobel-díjas író munkássága előtti tisztelgésül jelentetett meg a Digitális Irodalmi Akadémia. A keddi díjátadó ceremóniára a kitüntetett tizenhat vendéget hívhatott meg, többek között feleségét, Magda asszonyt, Medgyessy Pétert és Görgey Gábort, valamint Dés Lászlót és nejét, Vásárhelyi Máriát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.