Vajon ártatlanok-e az állatok? Vajon tanulékonyak-e a növények? Hozzánk képest minden bizonnyal. Aki ezt nem hiszi, olvassa el Kindelmann Győző A betlehemi úton című mesekönyvét, amelyet a Szent István Társulat, az Apostoli Szentszék Könyvkiadója rendezett sajtó alá. Kindelmann Győző úgy írt újszerű, ó- és újszövetségi ihletésű történeteket, hogy semmit sem változtatott a Szentírás eseményein. Egyszerű, de találó alkotói leleménnyel elhiteti olvasóival azt, hogy az állat- és a növényvilág képviselői emberi tudattal rendelkeznek. Utána pedig leírja egy-egy fordulatos mesébe ágyazva, hogyan látnák a flóra és a fauna képviselői a világ teremtését, a Paradicsom elvesztését, Jézus életének különböző stációit.
Az Ótestamentumot feldolgozó állatmesék hősei emberien viselkednek, ám az a döntő különbség közöttük és az ember között, hogy az állatvilág képes arra, hogy tanuljon saját kárából. Ők, akik elvben a teremtés alsóbbrendű fokán állnak, egy éjszaka alatt fölismerték az isteni teremtésben rejlő bölcsességet.
Az újszövetségi ihletésű állatmesék megértetik a legkisebbekkel is a tanítás lényegét. Kindelmann Győző meséi a Biblia világának, szimbólumrendszerének megismertetésén túl visszatérnek a magyar irodalom fél évszázadon át háttérbe szorított hagyományához, amelyet Pósa Lajos, Benedek Elek, Gaál Mózes, Sebők Zsigmond és mások képviseltek. E klasszikusok tudták, hogy az igazi mese nem rombolja le a gyermek bizalomra vágyó énképét, hanem segít abban, hogy fölépítsenek egy olyan belső világot, amelyben az égi és a földi valóság egyaránt elfér.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó