Erkölcs és magyar történelem

2002. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétkötetes életműösszegző kiadvánnyal ünnepelte Sánta Ferenc író hetvenötödik születésnapját a Masszi Kiadó Vasy Géza irodalomtörténész moderátori irányításával. A könyvben az alkotó nagy regényei, Az ötödik pecsét, a Húsz óra, Az áruló és a belőle készült Éjszaka című dráma, az Isten a szekéren című novelláskötet és A szabadság küszöbén című esszégyűjtemény szerepel.
Ritka pillanatnak lehettünk tanúi a megemlékezésen, még a közvetlen szóbeli szerepléstől idegenkedő Sánta Ferenc is megszólalt és a tőle megszokott kendőzetlen őszinteséggel. Számára a történelem erői és az erkölcs konfliktusaiban az írónak örök missziója, hogy a morál, az emberi szabadság és a hazaszeretet mellett tegye le a voksát. Tavasz óta az emberi nem és a magyarság legbecsesebb értékeit fenyegeti veszély hazánkban – hangsúlyozta az író.
Sánta Ferenc viszonylag kis terjedelmű életműve a tökéletesség igényének jegyében vall a diktatúrák természetrajzáról. Ő az ötvenes és a hatvanas években sem rejtette véka alá a véleményét, amely szerint a bolsevizmus minden korábbi emberellenes eszmerendszernél rombolóbb és kártékonyabb. A Húsz óra című drámai regényében egy falu hétköznapjain keresztül mutatja meg az ötvenes évek véres terrorját, az erőszakos téeszesítéseket, az 1956-os forradalom és szabadságharc jogosságát és a kora hatvanas évekbeli hamis konszolidáció igazi Janus-arcát.
Sánta Ferenc regénypéldázatai a nyelvi gazdagság és a gondolati sokrétűség míves foglalatai. Az ötödik pecsétben a kisemberi jóság és a krisztusi humanizmus elpusztíthatatlan erejéről vall, amely az emberellenes, sátáni diktatúrákat is túléli. Az áruló című történelmi példázatregény, illetve a belőle készült dráma, Az Éjszaka a huszita lázadás korába vezérel bennünket. A mű végkövetkeztetése legalább akkora felháborodást váltott ki a marxista kritikusokból, mint a Húsz óra. Sánta ugyanis kimondja: a fanatikus forradalmár az igazi áruló, hisz egyértelműen az emberellenes erők mellett foglal állást.
Az Isten a szekéren című elbeszélésgyűjtemény korai gyöngyszemeiben Sánta az erdélyi, kisebbségbe szorult szegénység kiszolgáltatottságáról és a szeretet hatalmáról írt költői alkotásokat, amelyek ma már a XX. század irodalmának klasszikus értékeinek számítanak. A könyvben olvasható erőszakpéldázatok pedig az intellektuális próza etalonjai. Az esszékben, amelyeket a Masszi Kiadó a korábbi önálló kötet nyomán A szabadság küszöbén címmel gyűjtött össze, az író a rendszerváltozás folyamatával kapcsolatos kételyeit, észrevételeit fogalmazza meg. Bizony, nem ártott volna jobban megszívlelni a tanácsait. Az ünnepi alkalomra kiadott két kötet olvasói meggyőződhetnek arról, hogy Sánta Ferenc irodalmunk élő klasszikusa, aki megfelel a világirodalom legmagasabb mércéjének is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.