Szíki Károlyt színművészként ismerhette meg a publikum: Shakespeare-től Remenyik Zsigmondig jó néhány klasszikus szerző darabjának főszerepét alakította, de emlékezetesek az egri Gárdonyi színházbeli rendezései is, amelyekben a rendhagyó terek és multimédia színpadi alkalmazásával kísérletezett. Ám öt éve – változatlanul Egerben – a Harlekin Bábszínházat igazgatja: az ő feladata volt, hogy színházi tagozatból önálló intézménnyé formálja át a társulatot.
A Heves Megyei Önkormányzat fenntartásában működő Harlekin egyike az ország tizenegy hivatásos bábszínházának, s noha a statisztika szerint kifejezetten sikeresnek mondható, lehetőségeit tekintve a mostohább sorsúak közé tartozik. Más bábszínházak nyolcvan-száz milliós büdzséjével szemben Egerben évi 35-40 millióból gazdálkodnak. Az egri bábcsoport 1965-ben alakult, s 1985-ben lett a Gárdonyi Színház tagozata. 1998-ban önállósodtak, s Szíki Károly három pályázó közül nyerte el a direktori megbízatást. Akkor vállalt programját – hogy bevezeti a megyén és országon belüli, illetve a határon túli tájolást – reményen felül sikerült teljesíteni; igaz, azelőtt az egri gyermek- és szabadidőközponton kívüli előadások száma – ahol a bábszínház „albérletben” működik – elenyésző volt. Azóta az előadások száma megháromszorozódott, s az évi háromszáz fellépésből több mint száz „vidéken” zajlik. Egy nap akár több előadást is lebonyolítanak Heves megye száztíz településének iskoláiban, óvodáiban, kultúrházaiban.
A Harlekin a klasszikus, hagyományápoló gyermekbábszínházi modell követője. Erre van igény széles körben, s ez a „háromdimenziós varázslat” változatlanul képes felvenni a versenyt a televízióval és a videóval. Ám mindez nem jelenti azt, hogy a középiskolás és az idősebb korosztályt ne céloznák meg, gyermekszínházi, élő szereplőkkel állították színre például a Koldus és királyfit, a felnőtt publikumnak pedig Peter Handke Kasparját és a Kossuth Lajos leveleiből szerkesztett darabot szánták. Színpadi játékot mutattak be az 1956-os forradalom emlékére is. Varga László Az utolsó ítélet előtt című jeles drámája Mindszenty és Nagy Imre találkozásáról szól. Az író a Kereszténydemokrata Néppárt alapítója, a Polgári Körök vezető személyisége, akiről egykor nyilvánvaló volt, hogy drámaíróként sem akármilyen tehetség. Szíki Károly 1987 óta immár az ötödik Varga László-darabot álmodta színpadra.
A repertoár nagyobbik része mégis a klasszikus mesékre, illetve a magyar irodalomra épül: János vitéz, Toldi, Légy jó mindhalálig, Bibliai történetek, Grimm és Andersen – de szerzőik között találni Gál Sándort, Csukás Istvánt, Lázár Ervint és Zalán Tibort is. Az igazgató olykor maga is feltűnik az előadásokban: Sütő András Engedjétek hozzám jönni a szavakat! című művének adaptációját például egy életnagyságú bábbal játssza végig. Öt év alatt megduplázódott a vendégrendezők száma a társulatnál, szakmai kapcsolatok épültek ki a nagyváradi, sepsiszentgyörgyi, ungvári, rozsnyói, szabadkai, kolozsvári, temesvári és aradi testvérintézményekkel. Az egriek nemzetközi fesztiváldíjakat hoztak haza Ungvárról, a Krímből.
Az igazgató munkáját nemrégiben köztársasági arany érdemkereszttel ismerték el, a szakma azonban a határokon kívül mintha jobban méltányolná munkájukat, mint idehaza. Szíki Károly szerint a magyar bábosvilág rendkívül zárt és belterjes, nehéz feltörni azt a kemény héjat, amelyet a fővárosi elit elszántan védelmez.
Egy bábszínház menedzselése ettől függetlenül teljes embert kíván: a direktornak mostanában nem is jut ideje filmezésre, színházi szerepekre. A huszonkét fős társulattal, amelyből nyolcan bábszínészek, igen sok a munka. Emellett legfeljebb verses CD-k felvételére van mód, például Sütő András és Wass Albert meséiből, a nemrég eltávozott amerikai költőnő, Tarné Lévay Pálma verseiből. Videóra rögzítik a bábelőadásokat, s a Harlekin CD-ROM-jai a tengerentúlra is eljutnak. Szíki direktor még egy ciklust remél, hogy a vezetői utánpótlásról gondoskodhassék, ami igen fontos lenne, hiszen Nógrád és Szolnok megyében ma nincs bábszínház, ott szintén a Harlekin tájol. Mindenesetre egyelőre reménykeltő tárgyalások folynak arról, hogy egy három megyét kiszoláló regionális bábszínház alakuljon Eger székhellyel.
Az együttes a magyar kultúra napja alkalmából, szerdán egész napos rendezvényre várja az érdeklődőket.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó