Felébredni egy rémálomban

2003. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Molnár Miklós a jelenlegi ötvenes korosztály eredeti és különös íróegyénisége, életműnyitánya a nyolcvanas évek közepén egy meditatív avantgárd prózakötet volt, amely a Processusok címet viseli. A korabeli divatos, „csak szöveg” típusú irodalomtól markánsan különbözött többek között abban, hogy a létezés értelmét kutatta. Magyarán Molnár Miklós nem a formabontók, hanem a formaépítők közé tartozik, mind a későbbi Körutazás Batáviában című regényében, mind metafizikus esszéiben, költeményeiben és szufi példázataiban.
Új verseskönyve, Az Ébredés egy rémálomban már-már lecsupaszítottan egyszerű formában, szinte formál-logikusan is követhető versmondatokban beszél a világ abszurditásáról. Egyrészt a születés és a halál két pólusa közé szorított földi ember általános és örök tragikumáról, másrészt az ember életének képtelenségéről, itt és most, az új évezredben. A címadó versben cizelláltan ötvöződik a valóság és a képzelet tragikumélménye. Ránk zuhan az álom iszonyata, majd az ébredésé is, amely folytatja az álomnál semmivel sem kevésbé horrorisztikus rémségeket. Vajon véget érhet-e egyáltalán bármelyik évad is a pokolban – tesszük föl a kérdést a költővel, hiszen „fölriadsz a lidércnyomásból és álmodsz magadnak másikat egyre újabbat egyre öldöklőbbet”. És eldönthetjük, mi a szörnyűbb. A halálfélelem, vagy például annak örökös hallgatása, ahogy egy nő a szomszédból a „gyerekét fenyíti”.
Egy másik költemény azt az állapotot örökíti meg, amin mindannyian átestünk már és nem is egyszer: az éjszaka közepén fölébredünk álmunkból, és nem tudunk elaludni reggelig. Ám a vers szerint „ha negyvenéves elmúltál”, az álmatlanság kínjai megduplázódnak, a sötétségben cserbenhagynak a nappal jótékony, gondűző illúziói, és ráébredünk, hogy a középkorú ember életében elfogytak már az élet szegényes meglepetésének lehetőségei. „Nincs oly forduló, amikor a lét új útra térhet.” Nincs hát új a Nap alatt…
Ennél csak az lehet lidércesebb élmény, ha kiderül, hogy mégis van új a Nap alatt. Arról, hogy mi lehet szorongatóbb egy negyvenen felüli értelmiségi számára a nem történés csöndjénél, árulkodnak a Dalma-versek. Molnár Miklós e költeményekben írja meg az ő Héja-nászának történetét. Költeményeiben egy lányról szól, egy bizonyos Dalmáról, aki olyan közönséges, hogy hozzá szó nem férhet. A lány önzéséhez semmi sem fogható, talán még gonosz is, ha van értelme a szónak a költeményekben foglaltak iszonyatához képest. A költő nemcsak gyermekgyilkosságra, hanem kannibalizmusra is képesnek tartja a nőt, aki ennek ellenére – csodálatos. Aki egyszer megismerte, nem tud nélküle élni többé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.