Ez még az úgynevezett koalíciós korszakban, a kommunisták kék cédulás választási győzelme előtt megtörtént – mondta Kisfaludy András. – Az ártatlan áldozatok rokonaira is kiterjedtek a retorziók, még a nyolcvanas években is. Filmem azt sugallja: hiába történt meg úgy-ahogy a rendszerváltás, hiába alakult át a jogi intézményrendszer. Ezeknek az embereknek egy ideális polgári demokrácia sem tudná visszaadni, amit elvettek tőlük. A félelem ma is olyan erős, hogy a hozzátartozók egy része nem mert nyilatkozni.
– Igaz-e az, ami Steinmetz kapitányról elhangzik?
– Először én sem akartam elhinni: az a bizonyos Steinmetz Miklós kapitány, aki az orosz megszállókkal jött Magyarországra, megsejtette, mire készülnek a kommunisták. Írt Rákosinak egy levelet – a kézirat megvan –, amelyben figyelmeztette a leendő diktátort, hogy a magyarországi baloldalon sok a potenciális gyilkos, borzasztó dolgok vannak készülőben. Úgy fejezte be sorait: „Vigyáznunk kellene, kérem az utasításodat, Rákosi elvtárs!” Csak azt az egyet nem tudta, hogy Rákosi mind között a legvérengzőbb. Nem véletlen hát, hogy az oroszok egy hétre rá éppen őt küldték követségbe parlamenternek Budapestre, hogy aztán hátulról ők maguk lőjék agyon, ami ürügyet szolgáltatott arra, hogy megtámadhassák Budapestet.
– A filmszemle nyitónapján tartott miniszterelnöki sajtótájékoztatón sok szép ígéret hangzott el, többek között az, hogy a készülő törvény majd segíti a filmek utóéletét is. Mit gondol, segít-e abban a törvény, hogy minél többen lássák ezt a munkát is?
– Remélem, hogy több forrásból is számíthatunk támogatásra. Komoly reformra szorulnak az elosztási rendszerek, a gyártási, a technológiai feltételek és a filmforgalmazás, amelynek egyedüli terrénuma a három közszolgálati televízió – én a Dunát is annak tartom. A már meglévő filmeknél azt szeretnénk elérni, hogy a televízió komoly anyagi segítséget kapjon műsorra tűzésükhöz. Ma maximum abban reménykedhetünk, hogy – honorárium nélkül – bemutatják munkáinkat.
– Nem tartja annyira fontosnak, hogy a műveik moziba kerüljenek?
– Mivel a dokumentumalkotások – és a játékfilmek egy része is – jó ideje csak videóra készül, eleve televíziós forgalmazásra tarthat csupán számot. A moziban beülne rá esetleg öt ember, a tévében, hacsak nem éjfél után vetítik, akár félmillióan is megnézhetik. A törvénynek abból a szempontból lehet nagy szerepe, hogy ha több pénzt kapunk, olyan szemlélettel és technikával készülhetnek el a filmjeink, amelyek moziban is működőképesek. Ehhez azonban a szakmának is fel kell nőnie.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban