A magyar Bayreuth álma

Budapest legszebb, legpatinásabb nyári játszóhelye, a Szabad Tér Színház az idén lesz hatvanöt éves, amire a színház az alkalomhoz méltó, igényes és változatos programmal készül. Talán ezzel függ össze, hogy a menedzsment a Budapesti Nyári Fesztivál eddigi művészeti tevékenységének jelentős kiszélesítéséről hosszú távú fejlesztési programot készített, amely a nagy európai fesztiválokhoz, elsősorban Bayreuthhoz hasonló jelleget és körülményeket adna a nyári programsorozatnak. Koltay Gábor filmrendező, a nagyszabású szabadtéri opera-előadások színpadra álmodója idén a tizenhetedik évadot készíti elő az intézmény élén.

2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyári évadok előkészítése színházunkban voltaképpen már az előző év őszén megkezdődik – mondja Koltay Gábor. – A margitszigeti szabadtéri színpad idei terveinek középpontjában Verdi Nabucco című operájának színrevitele áll. Ezt az operát Budapesten utoljára harminc évvel ezelőtt játszotta a nápolyi San Carlo-társulat. A millennium évében két ízben is telt házzal mutattuk be A Megfeszített című rockoperát, idén ismét műsorra tűzzük. Különlegességnek ígérkezik Vangelis Mythodea című művének magyarországi ősbemutatója, amelyet a mester az amerikai Mars-misszió tiszteletére írt.
– Mennyiben felel meg a nagyszabású terveknek a színház és a színpad jelenlegi állapota?
– 1986 óta folyamatosan törekszem színpadaink korszerűsítésére, egy európai színvonalú budapesti nyári színházi és zenei fesztivál kialakítására. Új elképzeléseinknek aktualitást ad, hogy Magyarország rövidesen az Európai Unió egyenrangú tagja lesz, s így kifejezetten felértékelődnek majd azok a kulturális műhelyek, amelyek a hazai és nemzetközi közönség igényeit elégítik ki. Meggyőződésem, hogy Budapestnek nagy szüksége lenne egy olyan, sok műfajt befogadó nyári színházi és zenei fesztiválra, amelynek alaphelyszíne a kivételesen szép természeti környezetben lévő margitszigeti szabadtéri színpad lenne. Itt mindenekelőtt – a nagy európai fesztiválokhoz hasonlóan – önerőből létrehozott, látványos és sokszereplős nagyoperákat, operetteket, musicaleket, néptánc- és balettprodukciókat, koncerteket mutatnánk be. A korszerűsítés érdekében égetően szükségessé vált, hogy a színpadot esős időben le lehessen fedni, ami lehetővé tenné a szezon meghosszabbítását. Így a külföldi sztárok és világhírű együttesek vendégszereplését már évekre előre meg tudjuk tervezni.
– Szólna néhány szót a hosszú távú terveiről is ?
– Elképzelésem szerint a Szabad Tér Színház tevékenysége új típusú feladattal is bővülne a sziget különféle szabad és zárt területeire álmodott kulturális eseményekkel. Példál a margitszigeti színpad szomszédságában található a IV. Béla korabeli kolostor és templomromegyüttessel, amely alkalmas esti történelmi játékok és napközbeni koncertek előadására. A színház feladata lenne kidolgozni és felügyelni a Margit-sziget turisztikai szempontból régóta aktuálissá váló rehabilitációját, a különböző építmények, műemlékek, fás-ligetes területek megóvását, hiszen a sziget állaga ötven éve folyamatosan romlik. Célunk, hogy a helyiek és a Budapestre látogató turisták kulturáltan és kellemesen, akár több napot is eltölthessenek a szigeten.
– Ezt a koncepciót Budapest egészére is ki lehetne terjeszteni…
– Erre 1985-ben kísérletet tettem magam is a Hősök terén. Az Itt élned, halnod kell! című zenés történelmi játékban esténként több tízezer néző előtt idéztük fel a magyar történelem kiemelkedő eseményeit, ennek megismétlése Budapest egyik legnagyobb kulturális szenzációja lehetne. Régi tervem, hogy a Hilton Szálló dominikánus udvarán felújítsam a kamaraoperai hagyományokat. A hasonló rendezvények szervesen kiegészítenék a nagy margitszigeti színházi és zenei fesztivált, amely lassan így fejlődhetne a magyar Bayreuthtá.
– Ismeretes, hogy a Szabad Tér Színház 1996. szeptember 1-jétől közhasznú társasági formában működik, s meglehetősen szerény anyagi kondíciókkal rendelkezik. Ehhez képest elképzelései kissé merésznek tűnnek.
– Valóban ez volt az első színház, amely kht.-ként kezdett működni, s bár iszonyatos szellemi erőfeszítések közepette, de élünk, ami a közönség szeretetének is köszönhető. A fővárosi színházak közül jelenleg a miénk kapja a legcsekélyebb támogatást: 45 millió forintot. A Budapesti Nyári Fesztivál általunk elképzelt végleges kialakítása, sőt folyamatos megújítása, a margitszigeti szabadtéri színpad korszerűsítése, az önálló produkciók és előadásszámok növelése folyamatos, értékelhető anyagi támogatás nélkül elképzelhetetlen. Ezért is lenne kívánatos, hogy emelkedjék a jelenlegi fővárosi támogatás. Ezt egészítené ki a kulturális és a gazdasági-idegenforgalmi tárca támogatása. Szeretnénk, ha a Budapesti Tavaszi Fesztiválhoz hasonlóan a fővárosi önkormányzat mellett a kulturális és a gazdasági-idegenforgalmi tárca is megjelenne a mecénások között, hiszen jelentős mértékben „állami” feladatokat is teljesítünk. Aki valamennyire is ismeri a nagy európai nyári fesztiválok struktúráját, jól tudja, hogy mi még ebben az esetben is nagyságrendekkel elmaradnánk Bayreuth, Bregenz vagy Verona anyagi lehetőségei mögött, de a szellemi kapacitások koncentrálásával lassan felzárkózhatnánk.
– E reformtervek elbírálására elsősorban a fővárosi önkormányzat döntéshozói illetékesek, akik közül egyesekkel ön köztudottan, nyilvánosság előtt is sokat vitatkozott. Mivel megbízatása lassan lejár, számít-e jóindulatra részükről?
– Ez nem jóindulat, hanem a főváros elemi érdekeinek kérdése. Örök naivként reménykedem, hogy a józan ész felülemelkedik a kirekesztő, intoleráns szenvedélyeken. Mindig is hangsúlyoztam, hogy az uniós csatlakozás óriási lehetőségei mellett még inkább figyelnünk kell sajátos magyar kultúránkra, gyökereinkre, önazonosságunkra, amit a 80-as évek eleje óta az István, a királytól kezdve a Honfoglalás és a Sacra Corona című filmjeimben, valamint legsikeresebb margit-szigeti rendezéseimben folyamatosan hangsúlyoztam. Úgy kell csatlakoznunk, hogy közben ne adjuk fel identitásunkat, őrizzük meg arcunkat, hitünket, kultúránkat. Ez a Szabad Tér Színház ars poeticája.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.