Ideje, hogy a filmes élet beinduljon

Az ELTE médiakutatási intézetében tartott február 28-i, Apokalipszis most kerekasztal-beszélgetésen elhangzott, hogy a filmszakmának szánt ötmilliárdos kormánytámogatás még mindig a kultuszminisztériumnál van. Az összeg csak akkor kerülhet a Magyar Mozgókép Közalapítvány számlájára, ha az Állami Számvevőszéknek jelenti a jogszerűtlenségek felszámolására tett intézkedéseit. A szakma aktuális kérdéseiről Tóth Erzsébetet, a Magyar Mozgókép Közalapítvány főtitkárát kérdeztük.

2003. 03. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ÁSZ megállapításai arról szóltak, hogy három és fél évig elnök nélkül működtünk, és nem volt teljes a kuratórium létszáma sem – mondja Tóth Erzsébet. – Január 23-án, amikor a bíróság bejegyezte Grunwalsky Ferenc elnökké választását, az egyik jogtalanság megszűnt, s a kuratórium létszáma is kiegészült a minisztérium képviselőjével, amely azóta így szabályszerűen végezheti munkáját. Az ÁSZ-jelentés további kifogásai is csak az előbbiekben vázolt helyzetből adódtak. Az elmúlt időszakban azért kellett a képviseleti jogot átruháznunk, mert nem volt elnökünk, aki képviselte volna az alapítványt. A képviseletet a szervezeti működési szabályzatunk szerint gyakoroltuk. Azóta az elnökség és a kiegészült kuratórium visszamenőleg újra meghozott minden döntést, amely a számvevőszék szerint határozatképtelen üléseken született. Az alapítvány ennek megfelelően módosította a szervezeti működési szabályzatát is. Végül február 24-én eljuttattuk az ÁSZ elnökének azt a kötetnyi a dokumentumgyűjteményt, amely pontról pontra igazolja, hogy azokat a feladatokat, amelyeket az ÁSZ számunkra kijelölt, elvégeztük, helyreállt a jogszerűség. Bízunk abban, hogy a minisztériummal már a napokban meg tudjuk kötni a szerződést. Itt a március, épp ideje már, hogy a filmes élet vérkörárama végre beinduljon.
– Ismertetné az alapítvány szerkezetét?
– Az MMA a kezdetektől fogva úgy működött, hogy vannak szakmai testületek, minden területnek van egy szakkollégiuma, és van egy fő kuratórium – régen Nemzeti Kuratóriumnak hívták –, amely kidolgozta az alapítvány hosszú távú stratégiáját, és döntött az egyes területekre elosztandó pénzek sorsáról. Ez mind a mai napig így működik, szakkollégiumokban folyik a döntések előkészítése, s a jelenlegi jogszabályoknak megfelelően a szakkollégiumok által készített javaslatokat a kuratórium fogadta el. A Magyar Mozgókép Közalapítványt 1991-ben huszonhat szakmai szervezet és a kultuszminisztérium alapította.
– Azt a szakma is elismeri, hogy a támogatás akkor válhat igazán hatékonnyá, ha megszületik végre a filmtörvény. Hol tart most az ügy?
– A minisztérium február elején elkészített egy nyitó változatot, ezt bocsátotta a filmszakmai kerekasztal rendelkezésére. Valószínűleg ezen a héten lezárul a törvény megvitatása, ami így a szükséges módosításokkal, kiegészítésekkel visszakerül a minisztériumba. Az elmúlt évtized zátonyra futott kísérleteivel ellentétben ezúttal először a filmtörvény koncepciója kerülne a kormány elé, s csak a kormány által már elfogadott elképzelést kodifikálnák és kerülne sor a törvény végleges szövegének megfogalmazására.
– Mikor jutunk el odáig, hogy nyilvánosságra kerülhet egy normaszöveg?
– A minisztérium terve szerint a koncepciót májusban eljuttatjuk a kormányhoz, ősszel pedig a parlament elé kerül a törvényjavaslat. Reményeink szerint 2004-től a törvénynek életbe kell lépnie.
– Ha az ígéretek teljesülnek, s a remények valóra válnak, hogyan gondolja az alapítvány és a szakma jövőjét?
– Talán végre megszűnik az áldatlan állapot, ami az MMA létrejötte óta fennáll. Nevezetesen, hogy állandóan kereszttűzben állunk, és a munka mellett arról kell vitatkoznunk: legyen-vagy ne legyen alapítvány. A szakmai szervezetek az elmúlt időszakban kiálltak az alapítvány mellett. Talán végre felkészülhetünk a normatív támogatási rendszer kialakítására és arra, hogy lényegesen több pénzt kezeljen a közalapítvány, mint eddig bármikor.
– A sokat emlegetett Apokalipszis most kerekasztal-beszélgetésen is szóba jött, de azóta is – burkoltan, vagy nyíltan – napirendre kerül a filmközpont terve abból az elgondolásból, hogy a központ ellenőrzés alatt tarthatná a szakma belső kontraszelekcióját, ami adott esetben a hatalom kontraszelekciójánál is veszélyesebb lehet. Mi igaz ebből?
– Ez az elképzelés újra és újra fölbukkan. A szakma teljes konszenzussal sorakozott föl az alapítvány mellett, a kuratóriumok egymást is ellenőrző sokszínűsége szavatolja a demokratikus elosztást.
– Vajon a rendezők megértik-e végre, hogy a forgalmazás, a terjesztés és a promóció támogatása nélkül a legragyogóbb mű sem jut el a közönséghez?
– A filmes kerekasztal elmúlt hét-nyolc hónapos tevékenysége is igazolja, hogy a művészek megértették a mozi és a reklám fontosságát. Úgy gondolom, sikerült jelentősen növelni a terjesztési terület támogatási arányát, hiszen úgynevezett normatív támogatásban a szakmából először az art mozik és a forgalmazás részesül. Érzésem szerint ezt a szakmai közvélemény nemcsak elfogadta, hanem támogatja is.
– Tételezzük fel, lesz pénz, lesz támogatás. Ez azt is jelenti, hogy többet nem lehet a pénztelenségre fogni egy-egy film vagy a szakma sikertelenségét.
– Evidens, hogy nem feltétlenül a pénzügyi körülmények határozzák meg egy mű sikerét vagy sikertelenségét. Fliegauf Benedek másfél millió forintból készítette el a Rengeteg című szemlefilmjét, amely itthon is és külföldön is komoly sikereket aratott. A támogatástól azt várjuk, hogy végre rendezett körülmények között dolgozhassunk, és ne sírjon le a vászonról a szegénység. Hogy remekművek születnek ezután, vagy nem, arra nincs külső garancia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.