Korszerűsödő bibliotékák Budapesten

2001. szeptember 7-én – a határidőnél három hónappal korábban – készült el a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, az ország legnagyobb közművelődési bibliotékájának rekonstrukciója. Fodor Péter főigazgató akkor szimbolikusnak érezte, hogy könyvtáros elődeik éppen hetven évvel korábban vették birtokukba a Wenckheim grófok palotáját. Az épületet a főváros 1927-ben vette meg, négy év alatt alakította át könyvpalotává, amely később a budapesti kölcsönkönyvtári hálózat központjává vált. 1945 óta a Szabó Ervin nevét viselő központi bibliotéka és a fiókkönyvtárak a körülményekhez képest tisztességgel látták el a fővárosi olvasók igényeit, ám a kilencvenes évek második felében nyilvánvalóvá vált, hogy a korszerűsítés elkerülhetetlen.

2003. 03. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fodor Péter főigazgatót a megújult könyvtár Reviczky utcai központjában kerestük fel. Az igazgató felidézte, hogy 1998-tól 2001-ig teljesen újjászületett a Wenckheim-palota és a mellette lévő két épület. A hárommilliárd fointos beruházásból 2,4 milliárdot a kormány, 600 milliót pedig a főváros biztosított. Okkal lehetnek büszkék arra, hogy a beruházás bonyolítója maga az intézmény volt, így a munkálatok során az ország legnagyobb közművelődési könyvtára a nyári szünetektől és az átköltöztetés ideje alatt elkerülhetetlen megszakításoktól eltekintve folyamatosan működött. A központ immár a hagyományőrzés és a korszerűség minden elvárásának megfelel. Nemcsak a palotakönyvtár rekonstrukciójára és bővítésére került sor, hanem az épület környéke is díszburkolatot kapott, megszépült. 2001-ben 48 ezer, az elmúlt esztendőben már 56 ezer beiratkozott olvasót regisztráltak a központban. A napi látogatók száma 4-6 ezer között van.
A könyvtár vezetése már 1999-ben tisztában volt azzal, hogy a rekonstrukció nem állhat meg a központ újjászületésével. 2001-ben minden könyvtári egységre kiterjedő állapotfelmérés készült, ennek alapján dolgozták ki a fejlesztés 2008-ig megvalósítandó stratégiai tervét, amelyet 2002 májusában a Fővárosi Közgyűlés kulturális bizottsága egyhangúan elfogadott.
A terv egyik alapelemének nevezte Fodor Péter, hogy a szétaprózott, szinte csak kölcsönzésre alkalmas fiókkönyvtári hálózatnak összehangolt rendszerré kell átalakulnia, amely lehetővé teszi, hogy az olvasók a város bármelyik pontján gyorsan és célszerűen használhassák az egész hálózat könyvtári állományát és szolgáltatásait. Nagy jelentőségű volt, hogy a központi könyvtár informatikai rendszerének kiépítése után a múlt évben a Széchenyi-terv támogatásának köszönhetően 24 hálózati könyvtárban van internet, és az idén megkezdődött néhány bibliotéka bekapcsolódása az egységes Corvina-rendszerbe. A megújítás legjobb módja, amikor egy-egy kistérségben új könyvtár épül vagy létesül – folytatta az igazgató. Az is kedvező megoldás, ha egy adott régióban a meglévő könyvtárak közül felújítják azt, amelyik minden szempontból megfelel a modernizáció kritériumainak, s így az képes integrálni a közelében lévő kisebb bibliotékákat.
Idén, a magyar kultúra napján nyitottak meg Pesterzsébeten egy új könyvtárat – Budapesten új utoljára 1986-ban épült. Még legalább hat hasonló intézményt terveznek létrehozni a XIV., XV., XVII., XXI., XXII. kerületben. A III. kerületben kompromisszumos megoldásként a Fő téren lévő kis bibliotékákat kívánják összevonni. Nagyszabású tervük a hagyományos könyvtár és az informatikai központ minden erényét magába sűrítő Jövő Könyvtára, amelyet a Millenáris Parkban szeretnének megnyitni. Régi könyvtár átépítésére jó példa lesz a XII. kerületi Ugocsa mozi helyén létesülő bibliotéka. Teljes mértékben megújult a XVIII. kerületi, Nagykőrösi úti könyvtár. Múlt év szeptemberében nyitotta meg kapuit Káposztásmegyeren a 231 négyzetméter alapterületű Babits könyvtár, s már megduplázta korábbi olvasólétszámát. Felújították a XI. kerületi, gazdagréti és a nyolcadik kerületi, Kálvária téri könyvtárat is.
A főigazgató bízik abban, hogy terveiket 2008-ig sikerül megvalósítaniuk, s továbbra is segítséget kapnak a szaktárcáktól, a fővárostól, a kerületi önkormányzatoktól. Ezek összefogása eddig is látható eredményt hozott, s így reális esély van arra, hogy korszerű, minőségi könyvtári szolgáltatást vegyenek igénybe az olvasók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.