Mensáros László halálának tizedik évfordulójára emlékkiállítás nyílt a legendás színész pályafutásának első állomásán, a debreceni Csokonai Színházban. A személyes ereklyéket, használati tárgyakat, emlékezetes szerepeket idéző kellékeket, kordokumentumokat és fotókat felvonultató gazdag anyagot Balatoni Mónika, az egykori aszszisztens rendezte kiállítássá, s ugyancsak ő szerkesztette Mensáros Mit is akartam mondani? című vallomáskötetét is, amelyet most a Kairosz adott ki.
A családi hagyatékból nagy gonddal kiválogatott anyag teljes képet ad a magyar színészóriásról. A debreceni évek fiatal színészét ábrázoló fotók mellett ott a Madáchban játszott utolsó szerepet idéző kép: a jó öreg „Papi”, aki elköszön, és átengedi a világot jelentő deszkákat a fiataloknak. De megtalálhatók a relikviák között a kegyetlen sors emlékei is: képek az 1956-ot követő börtönévek által megviselt művészről, a vallásos hitében megingó, majd megerősödő, gyötrődő emberről. Megható darabja a gyűjteménynek az a fakorpusz, amit édesanyjának faragott a fogházban, mellette a színész utolsó ránk maradt fényképe, amely a hívő ember bölcs és derűs mosolyát őrzi.
A kiállítás megnyitóján többek között Mensáros Péter, a legendás „Papi” legidősebb gyermeke emlékezett a művészre. A fiú fontosnak tartotta kiemelni azt a tartást és eleganciát, ami nemcsak a színpadon, hanem a magánéletben is jellemezte Mensáros Lászlót.
A színész polgári családból származott, és ezt a legvadabb diktatúra éveiben sem volt hajlandó megtagadni. Életében központi kérdés volt Isten keresése és megtalálása.
Hogy mennyire fontos volt Mensárosnak az emberi lét hitbéli gyökere, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy időskorában, 1984-ben levelező tagozaton teológiai tanulmányokat kezdett. Mindazt, amire színészként és gondolkodó emberként rájött, a Mit is akartam mondani? című írásában foglalta össze, amelyet családja és néhány kiváltságos barát kaphatott meg. Így jutott hozzá Balatoni Mónika is az azóta is féltve őrzött, dedikált kézirathoz, amelyből aztán a fiatal asszisztens a most piacra kerülő könyvet megszerkesztette.
A 2025-ös büdzsé megalapozza a dinamikus bérnövekedést