Meghibásodott, és több óráig rendellenesen működött a mohi atomerőmű egyes blokkja áprilisban, amit a hatóságok megpróbáltak eltitkolni – állítja a Greenpeace szlovákiai szervezete. A környezetvédők szerint a reaktor szigetelésének megrongálódása miatt néhány ott dolgozó ember a megengedettnél nagyobb, úgynevezett éves sugárdózist kapott. Már korábban felvetődött, hogy a reaktor fedelének szigetelési problémái lehetnek, ám az átvizsgálást április 25-én este fél tíz előtt befejezték, és a reaktort beindították. Két órával később újra leállították, és üzemzavarnak minősítették a meghibásodást. A Greenpeace szerint a személyzet azért döntött az eredeti befejezési időpont mellett, hogy megkapják az ezért járó prémiumot, ezzel viszont veszélyeztették az erőmű működését és a lakosságot.
A Szlovák Atomenergia Felügyelőség tegnap közleményben cáfolta a környezetvédők állításait. Szerintük az atomerőmű kettes blokkjának szokásos karbantartása után egy 55 méter hosszú vízvezetékrendszerből összesen hat liter víz csöpögött ki, amelyről nem tudták megállapítani, honnan származik, ezért késleltették a blokk újraindítását. A műszeres ellenőrzés azonban megállapította, hogy nincs szivárgás, a víz vélhetően a csövek külső tisztítása után folyt ki zárt területre és nem sugárfertőzött. A felügyelőség szerint a nemzetközi nukleáris eseményskála (INES) alapján az esetet nullás fokozatba sorolták, amit nem kötelező jelenteni.
Illés Zoltán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának alelnöke szerint a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek kéne kivizsgálnia a paksi és a mohi eseményeket, mert a hatóságok mindkettőnél alábecsülik az üzemzavarok mértékét, és félretájékoztatják az embereket. A politikus a korosodó erőművek mihamarabbi bezárását szorgalmazza.
Orbán Viktor: A bérmegállapodással a minimálbér feletti bérek is nőnek