A megnövekedett központi pénzek mégsem élénkítik föl a magyar filmgyártás folyamatait, ugyanis gyakorlatilag tavaly nyár óta az ORTT – az előző négy esztendő gyakorlatával ellentétben semmiféle támogatást nem nyújtott – a magyar filmművészetnek. Ráadásul a Duna TV-től eltekintve minden magyarországi televíziós részvénytársaság elzárkózott a magyar filmek támogatásától.
Az aggasztó forráshiányok korszakának bekövetkezésétől tartva akarta létrehozni a polgári-nemzeti kormány kabinetje nyugat-európai mintára a filmközpontot, amely most megoldhatná a szakma gondjainak nagy részét.
Azt már mindenki elfelejtette a filmszakmából, hogy Medgyessy Péter és a szocialisták a kampányidőszakban még tizenötmilliárdos támogatásról beszéltek. Ez az öszszeg az idei filmszemle nyitónapján, Medgyessy Péter elhíresült ígérvényében ötmilliárdnyira zsugorodott, amelyben a gyártásra, a forgalmazásra és a filmterjesztésre-promócióra szánt támogatás is benne van. Így a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMA) játékfilmes szakkollégiuma összesen csak 1, 45 milliárd forint fölött rendelkezhetett az idén. A szakma mintegy 8,5 milliárdos igényei igencsak meghaladják ezt az összeget. A forráshiányt tudva próbálta a Fidesz-kormány kulturális kabinetje létrehozni nyugat-európai mintára a filmközpontot, amely kielégíthetné a filmesek megnövekedett igényeit. Ám néhány rendező, a Filmművészek Szövetségének hangadói a központosítás rémével riogatva megakadályozta a filmközpont létrehozását.
Lapunk kérdésére Grunwalsky Ferenc rendező, a közalapítvány elnöke elmondta: az idei filmek közül csak Jancsó Miklós Mohácsi vész című munkája, a jövő évre tervezett művek közül további hat alkotó kapta meg a legmagasabb elnyerhető összeget, százmillió forintot. Az MMA ezúttal harminchárom új filmterv elkészítésére, tizenhét, általa már korábban megtámogatott produkcióra nyilvánította ki a támogatási szándékát. Arra a kérdésünkre, hogy miért kapott tizenhárom rendező támogatást a filmszemlén már bemutatott művekre, Grunwalsky Ferenc ígéretet tett, hogy ez utoljára fordul elő, de ez korábban bevett szokás volt, s „úgy érezték, le kell zárniuk a folyamatban lévő ügyeket”. A kuratórium ezentúl azt a gyakorlatot követi, hogy a filmek producerei csak akkor kapják meg az állami szubvenciót, ha a produkcióra „elvben” összeszedték a teljes támogatást – más forrásokból kiegészítve. Az ORTT és a hazai televíziók többségének elutasító magatartása miatt azonban más hazai források gyakorlatilag alig állnak rendelkezésre.
Húsz koprodukciós alkotás kapott támogatást, de nem szerepel közöttük a Báthory Erzsébet című produkció, bár a koprodukciós partnerek már készen állnának a forgatásra.
A filmszakma fiatalabb nemzedéke fölháborítónak találta azt is, hogy Pálfi György, a Hukkle című, nemzetközi elismerést kivívott film rendezője nem kapott támogatást a második filmjére. Bollók Csaba pedig egyenesen diszkriminatívnak tartotta, hogy bár az Érintetlenek című filmje szintén komoly hazai és nemzetközi sikert aratott, egyetlen fillért sem kapott az új filmtervére. Jeles András is nehezményezte, hogy a József és testvérei utómunkálataira csak ötvenmillió forintot kapott; ebből képtelenség befejezni a filmet.
Amikor a zsűri a rendezőket arra kérte, hogy sérelmeikről ne a sajtótájékoztatón, hanem az egy hét múlva esedékes filmszakmai értekezleten beszéljenek, mindketten kivonultak a sajtótájékoztatóról. Durst György producer hozzászólásában megalázóan kevésnek ítélte a kisfilmekre szánt hetvenmilliós támogatást. A viharos tájékoztató végszavaként Grunwalsky Ferenc annak a reményének adott hangot, hogy még a nyári uborkaszezon beállta előtt sikerül hivatalos határozatot kapniuk a kormánytól Medgyessy Péter hosszú távú támogatási terveinek betartására. Bíznak abban is, hogy a filmtörvény – amelynek a szocialisták választási ígéretei szerint már az idei filmszemle előtt a parlament elé kellett volna kerülnie – a szeptemberben elkezdődő új ciklusig visszajut hozzájuk végső véleményezésre.
Bóka János: Az új Európai Bizottság a változatlanság politikáját folytatja, ami az EU lassú gazdasági agóniáját jelenti