Ki lesz idén Füred szépe?

2003. 06. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szívbetegek Mekkájaként emlegetett Balatonfüreden július utolsó szombatján újfent összesereglenek a szívtipró fiatalurak és a szépségüket villogtató ifjú hölgyek. A 178. Anna-bál szervezői idén is lázas igyekezettel készülnek a bálok báljára. Bóka István, az üdülőváros polgármestere a füredi Halászkert vendéglőben tartott tegnapi sajtótájékoztatón egyebek közt arra emlékeztetett, hogy a legszebb nemzeti hagyományaink közé sorolható Anna-bál, amelynek története a reformkorba nyúlik viszsza, Füred nemzetközileg is legelismertebb és legvonzóbb eseménye.
Az első, 1825. július 26-án rendezett Anna-bál óta a látványos ceremóniával zajló eseményeken a résztvevők a hazafiúi érzést demonstráló „új magyar táncot”, a csárdást ropták, és bálnyitóként a palotást járták a magyaros uniformisba öltözött táncolók.
Idén sem lesz ez másként – hangzott el a bál sajtókampányát nyitó tájékoztatón. Az Anna-bál napját megelőző péntek este – igazodva a tradíciókhoz – balatoni lampionos szívhalászat kínál játékos pillanatokat a bálra érkező hölgyeknek, szombaton délelőtt térzene szól a Tagore sétányon, majd este hétkor az Árkád Hotelbe bevonul a bálozó sokaság.
A köszöntő után a debreceni Valcer Táncstúdió tagjai a Danubia Ifjúsági Szimfonikus Zenekar muzsikájára lejtik a palotást, majd a bál fővédnöke, Bóka István köszöntője után felcsendülnek a keringődallamok, és Csima Petra, a 2002. év bálkirálynője engedélyt kér a mulatság megtartására. A vacsora alatt cigányzene szórakoztatja a vendégeket. A menü: pármai sonkarózsa jégvirág-salátaágyon citromfüves öntettel, erőleves fácánmellével, zöldségekkel, füstölt lazaccal, spárgával töltött jércemellfilé kaprimártással, vadrizzsel és grillezett zöldségekkel, Anna-báli tányérdesszert. (A vacsorához az ízletes nedűkről Figula Mihály és Hudák Zoltán bortermelők gondoskodnak.)
A bálozók jókedvéről a Bergendy szalonzenekar gondoskodik, éjfélkor pedig az est fő attrakciójaként a tíz legszebb hölgy közül megválasztják a bálkirálynőt, aki udvarhölgyeivel együtt az első füredi Anna-bállal csaknem egyidős Herendi Porcelán- manufaktúra vázáit kapja ajándékul. Az Anna-bál legszebb hölgyét természetesen az aranyalma is megilleti. A bál vasárnap hajnali 2 óráig tart, ám, mint az már megszokott, a jókedvű társaság néhány párja még másnap is táncra perdül a füredi mólon.
Balatonfüred Anna-báljait a hazai társasági élet legjelentősebb eseményei között tartja számon a magyar szórakoztatástörténet, így érthető, hogy az összejövetelen több neves tudós, művész, közéleti személyiség és politikus is részt vesz – mondta Bóka István. Meghívást kaptak az első bálozók illusztris eseményére azok a füredi hajadonok is, akik idén töltik be a 18. életévüket.
Körös Endre, a bálok megrendezését évek óta nagyvonalúan támogató Herendi Porcelánmanufaktúra marketingvezetője bejelentette: idén nemcsak a szépségversenygyőztes hölgyeknek adnak át műremeket, hanem egy Füredhez szorosan kötődő úrnak is. Az első füredi Anna-bál legendás alakját, a 13 aradi vértanú egyikét, Kiss Ernő altábornagyot, a „táncos huszárt” ábrázoló szobrot kap ajándékba. Az Anna-bál iránti érdeklődést mutatja, hogy, jóllehet a sajtókampány csak tegnap kezdődött, a meglehetősen borsos árú belépőjegyek fele már elkelt.
***
Az első Anna-bált 1825. július 26-án rendezte meg Balatonfüreden a Horváth-ház leánya, Anna-Krisztina tiszteletére Szentgyörgyi Horváth Fülöp János. A település központjában álló, copf stílusú épület – amelyet 1798-ban építtetett a Szentgyörgyi Horváth család – nemcsak az akkori társasági élet központja volt, hanem egyfajta szellemi alkotóműhely is, ahol a század elején kibontakozó reformkor nagyjai időről időre összegyűltek. Gyakran vendégeskedett itt Kossuth Lajos, Széchenyi István és Wesselényi Miklós is. Horváth Anna az első bálon ismerkedett meg későbbi férjével, Kiss Ernővel, aki a szabadságharc altábornagyaként a tizenhárom aradi vértanú egyike volt, s akit életében Füreden „táncos huszárként” emlegettek. Az Anna-naphoz legközelebb eső szombaton megtartott Anna-bál mindig is az ország legelőkelőbb báljai közé tartozott, amelyeken a haza legjelesebb művészei, politikusai nyaranként találkoztak. Szívesen látott vendég volt itt Jókai Mór, Blaha Lujza, Vörösmarty Mihály, Vas Gereben és Klapka tábornok is. A két világháború között csak csendesen élt a hagyomány, a második világégés után hivatalosan 1954. július 31-én rendezték meg újból az Anna-bált a Balaton étteremben, majd 1957-től a felújított SZOT-szanatórium (ma Hotel Árkád) színházterme adott otthont az eseménynek. Ebben az időben felelevenített hagyomány szerint azóta is Erisz aranyalmájával jutalmazzák a bál királynőjét, a két udvarhölgy pedig egy-egy nagyméretű herendi vázát kap ajándéka.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.