Rendőri biztosítással

2003. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ünnepi könyvhétről minden évben leírták azt a közhelyet, hogy „ilyenkor egyik szemünk sír, a másik meg nevet”. Amire feltétel nélkül büszkék lehetünk: Magyarországon a könyvünnep egyetlen évtől eltekintve folyamatosan létezik. 1927-ben Supka Géza, a könyvszakma legendás mentora agyából pattant ki az ötlet: legyen az évnek egy napja, amikor az irodalom „ingujjban és mezítláb” az utcára vonul. A könyvnapot először 1929-ben rendezték meg. Később könyvhétté bővült, és csak egyszer, 1957-ben maradt el.

Az idei ünnepi könyvhét ma délután kezdődik Hiller István, a kultusztárca vezetője, Zentay Péter, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete (MKKE) igazgatója, illetve Oravecz Imre költő megnyitójával, és hétfő estig tart. Központi helyszíne a Vörösmarty tér, számos rendezvény helyszíne a Liszt Ferenc téri Írók Boltja. Harminc város és település tart saját ünnepségeket. A mostani könyvhétre árnyat vet az úgynevezett rendőri biztosítás. Az írótársadalom egy része a lappangó diktatúra tüneteként értékeli, hogy az MKKE hatóságilag próbálja megakadályozni a szabad véleményalkotás spontán megnyilvánulásait. Teszi ezt azért, mert a könyvhét látogatói tavaly füttykoncerttel és „Pfuj, D–209-es!” felkiáltással fogadták a Vörösmarty térre látogató Medgyessy Péter miniszterelnököt.

Hónapok óta tart a vita az MKKE és számos könyvkiadó, valamint a holdudvarukhoz tartozó értelmiségiek között. Utóbbiak szerint az MKKE egyedüli gazdája akar lenni a könyvhétnek: úgy döntött, hogy csak azok a kiadók állíthatnak sátrat a Vörösmarty téren, amelyek tagjai az egyesülésnek. Tény, hogy a Vörösmarty teret a könyvhét mostanára „kinőtte”. Kilencvenkét sátorban maximálták a pavilonok számát, ezeken 150 kiadó osztozik.
Mára elfogadottá vált, hogy a verseskönyvek és a tanulmánykötetek száz-százötven, a regények háromszáz példányban látnak napvilágot. A bűvös ötszázas határ, amely már úgy-ahogy lehetővé teszi annak felmérését, hogy mikor rentábilis egy-egy kiadvány utánnyomása, már előkelő műszámnak számít. A könyvszakma állandó küzdelemre kényszerül azzal, hogy a könyvkiadás szabadsága nálunk akkorra valósult meg, amikor éppen eszkalálódott a Gutenberg-galaxis válsága. Ennek nem használnak azok a központosított intézkedések és az általuk kiváltott ellenreakciók sem, amelyek gátolják a Supka Géza által megfogalmazott cél megvalósulását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.