Jézus Krisztus talán legtökéletesebb, legnépszerűbb követője, szentje, a katolikus egyház megújítója a tizenharmadik században élt Assisi Szent Ferenc. Legendás alakja, karizmája nem halványult el halála után. Példája nyomán követői Krisztust Isten egyszülött fiának tartják, soha nem esnek hát abba a jellegzetes hibába, amely pusztán emberi lénnyé szeretné egyszerűsíteni Jézust. Sőt, Szent Ferenc a tizenharmadik században éppen az egyház elvilágiasodásával szembefordulva állította vissza a hit eredeti misztériumát és tisztaságát. Jézust követve mindennél fontosabbnak tartotta az egyetemes szeretetet, a feltétel nélküli megbocsátást és az élet határtalan tiszteletét. Ez utóbbit minden élőlényre, az állatvilág képviselőire is kiterjesztette. Szent Ferencről a legszebb, leghitelesebb filmbeli ábrázolatot honfitársa, Franco Zeffirelli készítette el. Az eddigi legnépszerűbb, világhírű regényt egy görög alkotó, Nikosz Kazantzakisz írta meg róla, művét kora Szent Ferencének, a református Albert Schwizernek ajánlotta, ami szimbolikusan utal arra a valóságos tényre, hogy Szent Ferencet a protestáns egyházak képviselői közül is számosan követik. Kazantzakisz a legnehezebb írói ábrázolásmódot választotta. Egyszerre jeleníti meg a nagy misztikust, akinek megadatott Isten, Jézus és a Szentlélek közvetlen, karizmatikus megtapasztalása és a földi embert, akinek a nagyvilág kísértéseivel kellett megküzdenie, amíg szentté nem vált. Hitelesen idézi Assisi Ferencet minden karitatív mozgalom atyjaként is, aki krisztusi alázattal segített a szegényeken, ő maga is egynek megmaradván közülük. Ő nem vetette meg a gazdagokat, hiszen senkit nem vetett meg, hanem tudta, hogy Jézus, a szegények királya, követője, igéjének hirdetője maga sem lehet más, mint Isten szegénykéje.
E nagyhatású regény magyar fordítását az 1962-es első angol kiadás nyomán már 1984-ben elkészítette Lukácsi Huba, de az akkori első hazai kiadást a Szent István Társulat csak szűk körben, néhány engedélyezett katolikus könyvesboltban és plébániákon terjeszthette. Így a könyv jelenlegi, 2003-as második kiadása valójában az első igazi megmérettetése Kazantzakisz remekművének a teljes magyar olvasóközönség előtt.
(Nikosz Kazantzakisz: Isten szegénykéje. Fordította Lukácsi Huba, Szent István Társulat, Budapest, 2003. 1990 Ft. 360 oldal.)
Megerősíti a kormány a kis és közepes cégeket - ez a jövő évi költségvetés egyik célja