A valóság feletti dokumentarista

2003. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyaralásból visszatérő filmszakmát a világ minden táján megrázta s fölkavarta a hír: pöckingi otthonában, szeptember nyolcadikán este, tíz perccel tizenegy előtt, alig néhány nappal százegyedik születésnapja után elhunyt Leni Riefenstahl, a harmincas évek Németországának világhírű táncos, pantomimes, filmes személyisége. Váratlan volt a hír, annak ellenére, hogy hívei, tisztelői augusztus 22-i, százegyedik születésnapján betegágyában köszöntötték föl. Ugyanis kicsit mindenki reménykedett abban, hogy a művésznő a szó fizikai értelmében is halhatatlan. Sokan, nagyon sokan kísérték el utolsó földi útjára szeptember 12-én négy órakor a müncheni Ostfriedhofban.
A magyarországi emlékező feladatát megkönnyíti, hogy a Nagyvilág Kiadó az idei könyvhétre jelentette meg Leni Riefenstahl Emlékeim 1902–1945 című kötetét Liszkay Zoltán fordításában. E regényként is élvezetes, lebilincselő memoárkötet elolvasása után árnyalt képet kapunk arról, ki is volt ő, kinek bizarr életműve és életútja a maga különösségében is modellezi a huszadik század nagyszabású történelmi drámáit és groteszk emberi tragédiáit. A kötet borítójáról egy álmodozó szemű, csodálatosan szép leány tekint reánk. A könyvből pedig megtudjuk, hogyan vált egy művészetre fogékony berlini polgárcsalád piciny korától kezdve excentrikusnak ítélt gyermekéből ünnepelt táncosnő, színésznő, operatőr, rendező, író. A varázslatos, az egyedülálló Leni Riefenstahl, kire árnyékot vet az a kettősség, hogy bár nem érdekelte soha a politika, csak a művészet, de a német nemzetiszocializmus legkiválóbb propagandafilmjeinek rendezője volt, Hitlernek és számos prominens, hírhedett nemzetiszocialista figurának is személyes jó ismerőse. Ahogy Eizenstein Patyomkinja vált a világtörténelem egyik nagy hazugságának, a szovjet típusú szocialista forradalomnak hitelesítője, úgy teremtett akaratlanul mítoszt a nácizmusnak a berlini olimpiáról készített két lélegzetelállítóan gyönyörű, művészi dokumentumfilmjével, az 1938-ban keletkezett A népek ünnepe és A szépség ünnepe című alkotásokkal. Miután hosszú meghurcoltatások után minden bíróság fölmentette a háborús uszítás vádja alól, mindenkit beperelt, aki bárhol is gyanúba hozta őt a nemzetiszocializmussal. Könyvében a határtalan naivitás jegyében írja le: „Tévedés a gyakorta ismételt vád, mely szerint propagandafilmet készítettem. Dokumentumfilm volt.” S bármilyen különösen is hangzik, a filmek megtekintése után ráébredünk: lényegében igazat mondott. A kék fény című művészfilmjét követendő mintának tekinthetné minden misztikus, avantgárd, költői realista filmrendező. E filmet, melynek forgatókönyvét Balázs Bélával, szerinte korának legjobb filmforgatókönyv-írójával íratta meg, már 1932-es bemutatásának évében is ünnepelték, különleges látásmódja és atmoszférája saját bevallásuk szerint is megihlette a pop-art, a független amerikai filmművészet számos kiválóságát, Andy Warholt, David Bowie-t. Jancsó Miklós és Hernádi Gyula valóságot és misztikumot keverő munkái, de például a hollywoodi fenegyerekek, Georg Lucas és Steven Spielberg nagyszabású mese-sci-fijei sem születhettek volna meg jelenlegi formájukban Leni Riefenstahl közvetlen vagy áttételesen inspiráló hatása nélkül. E vitathatatlanul nagy művésznő és sokak szerint nagy konformista igazi titka, hogy a szó teljes értelmében esztéta volt. Ez igazából nem is titok, ő maga leplezte le önmagát, amikor több ízben is leírta, kijelentette, hogy őt az a csúnya, művészetidegen valóság igazából soha nem is érdekelte. (Leni Riefenstahl: Emlékeim 1902– 1945., Nagyvilág Kiadó, 2003. 422 oldal, 3600 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.