Történelemformáló nagyságok nyomában

2003. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Honismeret: a néprajzi, történelmi, antropológiai és társadalomtörténeti folyóirat a Honismereti Szövetség lapjaként vált harmincegy esztendeje a nemzeti önismeret egyik szellemi iránytűjévé. Az augusztusi szám Zsenge termés rovata szorosan kötődik a Rákóczi-szabadságharc háromszázadik évfordulójához. Az Ipolyvarbón működő Palóc Társaság nyolcadízben hirdette meg a magyar kultúra napján azt a pályázatot, amelynek célja a magyarságtudat elmélyítése, a szülőföld iránti hűség erősítése, az anyanyelvi képességek fejlesztése és a magyar fiatalság tehetségének kibontakoztatása. Az idei pályázat egyik fő témája a kuruc–labanc háborúként is emlegetett szabadságharc. A másik téma: Így ápoljuk iskolánk névadóját. Számos anyaországi és határainkon túli, csallóközi és felvidéki magyar iskolás kapott idén március 15-én díjat mindkét pályázaton, mint például a II. Rákóczi Ferenc, a nagyságos fejedelem című dolgozat írója, Seres Veronika, vagy Náhlik Krisztina, aki „Minden cselekedetem célja kizárólag a szabadság szeretete volt” címmel értekezik Petőfi Sándorról. A folyóirat a nyertes pályamunkákból közöl egy csokorra valót.
A lapban olvasható többek között a jeles író, Rózsás János döbbenetes beszámolója az 1934 őszén fölállított nagykanizsai Nagy-Magyarország-emlékmű máig tartó kálváriájáról. Hübner Tibor mementóját először 1945-ben megrongálta, majd 1952-ben eltüntette a totalitariánus diktatúra helyi bábjainak gyűlölete. Hatalmas gödröt ástak az emlékmű mögött, amelyet aztán a lyukba döntöttek, majd elföldeltek. Rózsás János 1999 februárjában vetette föl egy közéleti fórumon az emlékmű helyreállításának gondolatát.
A Nagy-Magyarország-emlékmű Szoborbizottság munkáját a Magyar Millenniumi Kormánybiztosi Hivatal, a Trianon Társaság, az 1956-os Szövetség Zala Megyei Szervezete és a Magyarok Világszövetsége támogatta. Segítségükkel 2001. augusztus 12-én vasárnap fölavatták a sokat szenvedett mementót. A szoborbizottság küldetésének befejezését az 1945-ben megrongált részek restaurálása koronázhatná meg, ám a munkálatok a kormányváltás óta elakadtak. Az emlékműről készült fotók a lap belső borítóján láthatók. Egy másik jeles, erdélyi író, Beke György – aki méltán vívta ki magának az erdélyi magyar irodalom és valóság enciklopedistájának címét – megrázó tanulmányt adott közre egy magyar szórványfalu, Oltszakadát lassú sorvadásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.