A boldogság mindenkinek elérhető

2003. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mi gólyánk című, különleges lírai dokumentum-művészfilm rangos nemzetközi szereplése után Gyarmathy Lívia idei, itthon díjazatlanul maradt szemlefilmje, a Táncrend is világsikert aratott. A Budapest Film art hálózatának Művész filmszínháza a ma kezdődő műsorhéten bemutatja a negyvenhat perces alkotást, pedig a hazai mozik nemigen vetítenek dokumentumfilmeket. Gyarmathy Lívia lapunk kérdésére elmondta, hogy bár az idei, 34. Magyar Filmszemlén a dokumentumalkotások közül a Táncrendet nézték meg legtöbben, még egyetlen magyar televízió sem tűzte műsorára. Pedig a január elején készült film már öt díjat hozott haza. A wiesbadeni fesztiválon elnyerte a legjobb dokumentumfilm díját, ugyanezt a trófeát kapta Krakkóban, Európa legnagyobb rövidfilmfesztiválján, ahol az egyetemista zsűri a nemzetközi fesztivál legjobb művének ítélte a Táncrendet. A montreali filmfesztivál zsűrije a hagyomány szerint egyetlen díjat és egyetlen kitüntető oklevelet ad ki, az utóbbit idén Gyarmathy Lívia filmje kapta.
A Táncrend az alkotó szándékai szerint a világon mindenkinek szól, benne alig van szerepe a beszédnek, mindent a képekből lehet megérteni. Fontos hangulati szerepet kap a zene; hét világsláger hangzik el benne, köztük egy Elvis-nóta. A puszta cselekménye pár mondatban öszszefoglalható. Sárga Citroënjével hetente egyszer begördül a kis keleti határszéli faluba, Pitvarosba a szomszédos városból egy furcsa, mágikus figura, a Tánctanár. Kocsijának tülkölését hallva a falu lakói munkájukat félbehagyva rohannak a tánciskolába, ahol a csacsacsától az argentin tangóig mindent megtanulnak. Eközben a kamera négy ott élő ember, a postás, a matematikatanárnő, a boltosnő és a kertész életének részesévé tesz bennünket. A szeretetre méltón csetlő-botló emberek életét hetente egyszer fölfényezi a tánciskola, a zenétől és a mozgástól elszállva, a Tánctanár jóvoltából, néhány órácskára más embernek érzik magukat. Kilépnek a mindennapok monotóniájából, kilátástalanságából, szürkeségéből, kiváltképpen a táncvizsgát megörökítő zárójelenetben, ahol frakkban és estélyi ruhában egy estére királynőkké és királyokká változnak. A film a rendező véleménye szerint nem az illúziók hatalmáról szól, sokkal inkább arról, hogy a boldogság mindenki számára elérhető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.