Egy televíziós ismeretterjesztő sorozat beleivódik a Gutenberg Galaxis és az internetes digitális galaxisba, megvalósítván az írott és a mozgóképes médiumok példás összefogását a tudomány érdekében. Így köszöntötte tegnap a Magyar Tudományos Akadémia felolvasótermében Vizi E. Szilveszter, az Akadémia elnöke a Mindentudás Egyeteme című televíziós műsor tizenkilenc adásából szerkesztett kötetet, amely a Kossuth Könyvkiadó gondozásában látott napvilágot.
Terentis Maurus szállóigéjét – amelyet manapság úgy ismerünk már, hogy minden könyvnek megvan a maga regénye – eredeti változatban, pontosan úgy is értelmezhetjük: a könyvek sorsát a befogadók írják. A sorozat ötlete a 2002-es esztendő elején fogant. A televíziós egyetem szeptemberi első szemesztere elindulásához a Magyar Tudományos Akadémia, a Matáv és az Axelero Internet összefogására volt szükség. A szkeptikusok fenntartásait csattanósan cáfolta, hogy a sorozatot ez idáig az anyaország határain belül 7,5 millió ember legalább egy előadás erejéig megtekintette.
Kocsis András Sándor, a Kossuth Könyvkiadó igazgatója a többi között elmondta, hogy az első kötetben a televíziós egyetem hőskorának előadásai rögzülnek. A második kötet megjelentetését 2004 áprilisára, a harmadikat a jövő esztendő októberére tervezik. A tanulmányokban – professzor szerzői révén – a témakörökhöz kapcsolódó cikkbibliográfia és szómagyarázat segíti a nem szakmabeli olvasókat. A nyelvi határok áthidalását szolgálják az angol nyelvű kivonatos ismertetések és a gazdag illusztrációs anyagok. A tudományos kutatók munkáját segítő és az ismeretekben gyarapodni vágyó olvasók kíváncsiságát is kielégítő könyv jól illeszkedik a kiadó 1990 óta kialakult elképzeléséhez, amely Kocsis András Sándor megfogalmazásában „a tudás örömét” kívánja szolgálni.
Magyar Pétert nem zavarja öccse támogatása