Az Ars poetica és az irodalom önismerete a központi témája a ma kezdődő 32. Debreceni irodalmi napoknak. A háromnapos rendezvényen a legkülönbözőbb stílusirányzatok képviselői osztják meg gondolataikat önmagukról és az alkotásról alkotótársaikkal, és a szervezők reményei szerint a nagyközönséggel is.
Ez a megközelítés teljesen újnak számít, hiszen korábban az irodalomtudományt és filozófiát foglalkoztató, társadalmi-politikai áthallásokat magukban foglaló kérdések voltak terítéken. Az új koncepció szerint viszont az irodalomtudomány helyett maga az irodalom kerül középpontba.
– Szeretnénk elérni, hogy a stílusok és politikai attitűdök törésvonalai mentén folyó összecsapások színtere helyett az irodalom ünnepe legyen ez a három nap – mondta a találkozóról Turi Gábor. – Olyan összejövetelt szeretnénk, ami nem ütközet a különféle irányzatok képviselői között, sokkal inkább a különböző felfogású alkotók izgalmas párbeszéde – tette hozzá Debrecen kultúráért felelős alpolgármestere.
Az ünnephez díjak is kötődnek: november 28-án kapja meg Lászlóffy Aladár, Kolozsvárott élő és Tőzsér Árpád, Pozsonyban élő költő, valamint S. Varga Pál debreceni irodalomtörténész az Alföld-díjat. Az irodalmi hét vége egyik nagy érdeklődéssel várt eseménye a Gézagyerek című drámájával egy csapásra híressé vált Háy János új darabjának, a Herner Ferike faterjának színházi felolvasóestje.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?