Kamera Hungária fesztivál Szegeden

2003. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeged fesztiválvárosi hagyományaihoz híven illeszkedik a Kamera Hungária, a televíziós művek országos seregszemléje. A fesztivált megálmodó Csermely Ákos igazgató társulata, Petróczy Sándor igazgató és Vörösné Séllei Emma filmszínházvezető profi, szegedi mozis csapata segítségével biztosította a tévések ünnepsorozatának olajozott működését.
A nyitó esten Kálomista Gábor producer és Sas Tamás rendező Apám beájulna című, sikergyanús, könnyed road-movie-jának ősbemutatóját vastapssal jutalmazta a közönség. A filmben két tinédzserlány siófoki, krétai, barcelonai és római kalandjai pörögnek, s közben élet-halál alapkérdéseivel, a felnőtté válás keserédes örömeivel szembesülhetnek a nézők. A művet a Budapest Film forgalmazásában december 1-jétől láthatja a közönség. Az élő, esti televíziós show-műsorok idején kiválóan érvényesült a Belvárosi Mozi kettős funkciója, amely a vetítések mellett színházi előadásokra is kiválóan alkalmas. No persze, a fesztiválrendezők „hozott anyagból” dolgoznak, a kereskedelmi televíziók olcsó, hatásvadász produkcióinak színvonalán az elegáns tálalás sem képes javítani. A vitafórumokon szó esett az 1995 óta hazánkban is igencsak megváltozott televíziós szokásokról, a valószínűtlen és fantáziátlan valóságshow-k, a humortalan humoreszkek és az erőltetett vihogásokkal tarkított beszélgetős műsorok térhódításáról. Az európai uniós csatlakozás és a helyi sajtó szerepének összefüggéseiről szólt a legizgalmasabb vitaműsor, amelyen többek között Avanesian Alex, a Magyar Rádió, Belénessy Csaba, az MTV szerkesztője, Balogh László MDF-es, Újhelyi István MSZP-s képviselő vett részt. S bár Balogh László először nem akart politikai vitákba bocsátkozni, mégis kénytelen volt lépten-nyomon viszszahívni képviselőtársát az uniós csatlakozással kapcsolatos rózsaszín elképzelések álomvilágából. Nem szabad azt hinnünk – hangsúlyozta Balogh László –, hogy önmagában a csatlakozástól végre helyes kormánydöntések születnek akár a gazdaságban, akár a médiapolitikában. S e nélkül valós regionális médiaközpontok sem jönnek létre.
Néha igen különösen mutatnak a filmvásznon a jellegzetes televíziós filmek és műsorok. Gyarmathy Lívia nemzetközi díjesőt kiváltó Táncrendje a filmvásznon kiteljesedik. Czigány Zoltán csodálatos koncertfilmjének megtekintése közben is úgy éreztük: hangversenyteremben ülve halljuk Bartók Cantata profanáját. A Heti Hetes és az elképesztően alacsony szinten intimpistáskodó „gagyisók” hitványságát a nagy képernyő csak megerősíteni és leleplezni tudja. A fesztivál, kis szépséghibával, alapjában véve jól sikerült. A helyi közönség azt várta, hogy akár tavalyelőtt, idén is a szegedi színházban játszódik le az ünnepélyes zárórendezvény. Ehelyett a gálaműsor „átkerült” december 2-ra, a Budapesti Operettszínházba. A fesztivált támogató és ünneplő szegediek úgy érezték, hogy újra elvettek tőlük valamit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.