Nyolcvanéves lenne Kormos István

2003. 11. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén, 2003. október 28-án lett volna nyolcvanesztendős Kormos István, a népi szürrealista költő. Egyik legtehetségesebb tanítványának, Nagy Gáspárnak kedvelt terminusait idézve: a legendás tehetség és emberhalász, a hazai gyerekköltészet megújítója. Tegnap a Magyar Írószövetségben Csukás István, Lator László, Kemsei István, Nagy Gáspár, Villányi László, Vasy Géza idézte meg a költőt, a szerkesztőt, az esszéírót, akiről Nagy László így beszélt: Van köztünk valaki, akit nem ismernek, ő a legnagyobb közöttünk. Szabó Lőrinc naplójában 1945-ben így jellemzi: Kormos István, fiatal, tehetséges költő, sok groteszk ötlettel az írásaiban – szürrealizmus népi magyar hangon. Látványos pályakezdését fémjelzi az Égig érő fa című, 1946-os verses mesekönyve, majd az 1947-ben napvilágot látott Dülöngélünk című abszurd álomképeket és valóságot elegyítő verseskötete. Az ötvenes években elsődleges szerepet játszott Nagy László és Juhász Ferenc kiemelkedő tehetségének fölfedezésében. Sokáig elsősorban gyermekíró, műfordító, 1950-től a Móra Kiadó jogelődje, az Ifjúsági Könyvkiadó szerkesztője, haláláig az ifjú talentumok önzetlen mentora volt. Ő tette a fiatalok mentsvárává a Móra Kiadó felnőttirodalmi szerkesztőségét, a Kozmosz-könyveket. Kormos közben a megosztott figyelem világbajnokaként boszorkányos gyorsasággal szerkesztette össze a Móra Kiadó a Magyar Irodalom Gyöngyszemei és a Világirodalom Gyöngyszemei sorozatainak egyes köteteit. Otthoni éjszakáit pedig a Vackor-sorozat mesés-verses, szürrealisztikus, nyelvi sziporkákban gazdag műveinek teremtésével töltötte.
Költői gyermekverskötetek, Ágh István, Bella István, Csukás István, Mezey Katalin, Nagy László, Pilinszky János, Szepesi Attila és mások művei mellett a Kormos-mesékbe bújtatott groteszk társadalmi kisregényei és a gyermekeknek szóló teljes értékű költemények tették olvasóvá a legkisebbek nemzedékeit. És 1971-ben előállt egy tökéletes felnőtt verseskönyvvel: a Szegény Yorick, majd a három évvel későbbi NN bolyongá-sai a magyar irodalom nagy eseménye volt.
Otthont adott a legfiatalabbaknak az irodalomban, miközben ő maga gyakran otthontalan maradt. Az intenzív tűzben élete korán ellobbant: ötvennégy évet élt. Ám vele kapcsolatban nem csupán fél vigasz és szóbeszéd a rövid földi élet és a halhatatlanság ellenpontozó szembesítése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.