Régiségek lexikona

2003. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Marosi Ernő, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke köszöntötte csütörtökön az Akadémián tartott könyvbemutató vendégeit. A Magyar művelődéstörténeti lexikon frissen megjelent első kötete az aacheni kincs szócikkével kezdődik, és a Marcin Bylicáról, Mátyás király lengyel származású csillagászáról szóló ismertetéssel zárul. A művet sajtó alá rendező Balassi Kiadó és a Magyar Tudományos Akadémia mintegy tízkötetnyire tervezi a régiségek lexikonát, amely a középkortól a kora újkorig magában foglalja a magyar művelődéstörténet ismertetését. A művelődéstörténet a szaktudományok által kihasított tudományszeletek együttes, komplex vizsgálata, ahol a vizsgálat tárgya a szó legtágabb, hegeli értelmében felfogott, tehát nem esemény- és politikaközpontú történelem – mondta el többek között Kőszeghy Péter irodalomtörténész, a Balassi Kiadó igazgatója. A kötet magában foglalja az irodalom és nyelvtörténet, a zene, a filozófia, a jog, a filozófia, az orvoslás, az ipar-, a mezőgazdaság-és a pénztörténet legfontosabb eseményeinek, adatainak lexikonszerű feldolgozását. Azért választották az enciklopédia tematikus tanulmányai helyett a szócikkbe rendezés formáját, hogy követhető és használható legyen a művelt, de nem szakmabeli olvasók számára is.
Kőszeghy Péter szavai szerint az első magyar művelődéstörténeti lexikon megszületéséért szerkesztőtársa, Tamás Zsuzsanna és a tudós szerzőgárda mellett hála és köszönet illeti Benda Kálmánt, az Akadémia korábbi, elhunyt elnökét is, aki a kilencvenes évek elején szívvel-lélekkel támogatta a régiségek lexikonának tervét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.