Újkőkori kiállítás Debrecenben

Lengyelország területén talált újkőkori edényekből és szerszámokból nyílt kiállítás a napokban Debrecenben. A vadászó-halászó életmódból az állattenyésztő, földművelő kultúrákba való átmenetet exkluzív darabokkal bemutató tárlat a debreceni Déri Múzeumban három hónapig, Magyarország más városaiban összesen egy évig lesz látható.

2003. 11. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Raczky Pál, az ELTE Régészeti Intézetének helyettes igazgatója a kiállítás megnyitóján rámutatott, hogy a Kárpát-medence és a lengyel síkság első civilizációi közös eredetűek, hiszen az itt élő népek valamennyien a Földközi-tenger déli és keleti partjáról érkező népcsoportokkal érintkezve találkoztak először a letelepedett életmóddal, illetve annak használati tárgyaival. Agneska Koval, a lublini vajdaság kultúráért felelős alelnöke azt hangsúlyozta, hogy a kutatásban és a kultúrában nagy hagyományokkal bíró magyar– lengyel együttműködést az élet más területein is gyümölcsöztetni kell.
A Debrecenben látható értékes anyagról szólva Hajdú Zsigmond, a Déri Múzeum régésze elmondta: a civilizáció eredetét kutatók által termékeny félholdnak nevezett terület földrajzi határa a Kárpátok vonulata volt. Eddig jöttek föl ugyanis azok az Észak-Afrikában és a Közel-Keleten tízezer évvel ezelőtt már fejlett kultúrákat alkotó népcsoportok, amelyek aztán a letelepült életformát, a földművelés és állattenyésztés, illetve kereskedelem fejlettebb formáit elterjesztették Európa halászó-vadászó népcsoportjai között. Bár a délről jött népcsoportok a kutatás jelenlegi állása szerint nem telepedtek meg a Kárpátokon túl, a viselkedési formák, temetkezési, építkezési szokások és kerámiák a cserekereskedelem folytán eljutottak az északi területekre csakúgy, mint Nyugat-Európába. A kiállítás tárgyai kézzel fogható bizonyítékai annak, hogy miközben Európa jó részén a középső kőkorszak vadászó-halászó népessége volt a jellemző – azok az emberek uralták a kontinenst, akik a Stonehange-t és a máltai kőtemplomokat is emelték –, a Balkán északi részén már egy jóval fejlettebb kultúrának, a rézkornak a tárgyai is megjelennek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.