Követettek és lemaradottak

2003. 12. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jánosi András hívő ember. Eltökélten, megszállottan az. Hisz abban, hogy felidézhető, amire már senki nem emlékszik, leporolható, amit sokölnyi törmelék és kishitűség borít. Alig hasonlít pályatársai többségéhez: nem sütkérezik reflektorfényben, együttesével nem tolong ott, ahol a koncokat dobálják, nem tesz kegyencnyilatkozatokat – csak csöndes szenvedéllyel kísér, portyázik, böngészget. Intim táncházat tart a Magyarok Házában azoknak, akiket a néptánc nem feltétlenül a vedelésért vagy a magakelletésért érdekel. Közben pedig nagyszabású intellektuális portyákra indul: filológusi szenvedéllyel nyálaz át ezernyi megsárgult kottaoldalt, gyűjt zenét Erdélytől Skandiná-viáig, elemzi a dalokat, párhuzamokat keres, hogy föltárhassa a magyar népzene, a réges-régi tánczene eredetét, a benne megőrződött magyar középkort, amelyet aztán elmosott a történelem.
És Jánosi András hitetlen ember. Makacsul és lázadva az. Mert nem hisz azoknak, akik a magyar művelődéstörténetet előszeretettel állítják be a nyugatmajmolás, a kisszerűség és a szolgalelkűség történetének. Jánosi elfogadja, hogy a magyar királyság Mátyás haláláig Európa nagyhatalma volt, s mint ilyen, építészetével, sajátos gregorián dallamvilágával, tánckultúrájával olykor csodálatot váltott ki a nyugati birodalmak „trendi” művészeiből. És itt nem elég a Sankt Gallen-i kalandra, a pusztító magyar hadjáratot túlélő szerzetes áhítatos és rettegő szavaira gondolni, amint vad, ritmikus és individuális harci táncainkról emlékezik meg. Csak hát történelmünk kisiklásával megtorpant a művészeti fejlődés is a hódoltság korabeli Magyarországon. „Azok közül, akiket mások követnek, azok közé sodródtunk, akik másokat követnek, több-kevesebb lemaradással” – hangsúlyozza Jánosi András.
Szombat délutáni koncertjével a Jánosi együttes kísérletet tett e lemaradás egyszeri és művészi áthidalására. A pestszentlőrinci főplébánia-templom közönsége meghökkentő kísérletnek lehetett tanúja: az együttesvezető Jánosi András és Danhauser Zoltán hegedűn, Túri András orgonán, Kiss Csaba csellón, Szűcs Miklós énekkel a soha meg nem valósult magyar barokk műzenét szólaltatta meg eredeti hangszerelésben. Miközben az orgonakíséret – ahogy mondani szokás – éteri magasságokba emelte a vadul és átszellemülten indázó népi hegedűszót, misztikus, nehéz méltóságú tónust adva annak, ami díszesen hétköznapi és mulattató, a „mi lett volna, ha…” történelmietlen kérdésre torokszorító szépségű választ kaptunk. Hogy mi lett volna, ha nálunk a XVIII. században többnyire nem csupán a táncdallamok lejegyzésére és továbbörökítésére szorítkoznak a mesterek, míg Itáliában Monteverdi, Corelli, Vivaldi, a németeknél Bach és Schütz felvirágoztatja a barokk zenekultúrát? Mi lett volna, ha kivételesen gazdag hangszeres tánczenei kincsünk talaján eredeti műzene teremhet, és nem csak a főleg erdélyi népzene őrzi meg ezt a hagyományrendet? S mi lett volna, ha nemcsak Bach, Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Brahms vagy Berlioz merít a magyar tánczenekultúrából, hanem számos hasonló nagyságú magyar alkotót is életre hív ez a muzsika békésebb századokban, békésebb történelemben?
Jánosiék karácsonyi kísérlete a zenetörténet homályos régióiba, afféle fantáziavilágba vezetett; ám ebből a homályból igen fájdalmas volt visszatalálni a jelenbe, amint elhaltak a boltívek alatt az utolsó akkordok. És e történelmietlen kérdések még égetőbbé váltak az emberben.
(Az Óperenciás-tengeren túl. A Jánosi együttes hangversenye a pestszentlőrinci főplébánia-templomban. December 27., 15 óra.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.