Vajon hogyan ébredt rá George Orwell, a huszadik század sötét utópiáinak írója már a harmincas években, hogy a bolsevizmus az emberiség legantihumánusabb eszmerendszere? Körmendy Zsuzsanna irodalomtörténész, a Hódolat Orwellnek című esszékötet alkotója Orwell stílusát, metafizikáját, világképét és személyiségét veszi górcső alá. Könyvéből elénk tárul A wigani móló, a Hódolat Katalóniának című szociologikus vallomáskönyvek, az Állatfarm és az 1984 című példázatregények írójának arcképe.
Az Állatfarm és az 1984 lidérces látomása az egységes szocialista világrendről Orwellnél a spanyol polgárháború tapasztalatain alapul, amit megerősített a nyugati társutas értelmiség képmutatása, kegyetlensége és elvtelensége, s kiteljesítette a Hitler–Sztálin-egyezség, az úgynevezett Molotov–Ribbentrop-paktum. E gondolatmenet kifejtésekor a szerző megtalálja a rokon vonásokat az Orwell-életmű antikommunizmusa, a bukott bolsevista eszme szívós haszonélvezőit leleplező Márai Sándor vagy a fasiszta kommunizmust elsők között néven nevező József Attila fölismerései között. A deklasszált angol konzervatív család baloldali, szocialista íróként kibontakozó sarja, Orwell, a kommunista párttagként a bolsevizmus iszonyatát fölfedező József Attila, a patrióta magyar polgárból üldözötté lett Márai Sándor szinte azonos szavakkal fejezik ki, hogyan alakítja az istentelenség, az egyenlősdi, a másként gondolkodók iránti engesztelhetetlen gyűlölet az egykor népboldogítói szándékkal világra jött szocializmus eszméjét és gyakorlatát is.
Körmendy Zsuzsa monográfiájának erénye, hogy a teljesség igényével elemzi az író stílusát. Orwell látszólag szikár, ám valójában sokrétű nyelvezetének taglalásakor kifejti, hogy a beszélt és az írott nyelv bizonyos rétegei az évszázadok során elhalványulnak, bennük a világ változásával párhuzamosan új tartományok is keletkeznek. Ám a tagolt emberi kommunikáció első számú eszköze lényegét tekintve szinte változatlan.
Eme gondolatébresztő kötet cáfolja azt véleményt, amely szerint Orwell életműve túlságosan tapad az elmúlt század politikai aktualitásaihoz.
(Körmendy Zsuzsanna: Hódolat George Orwellnek. XX. Századi Intézet, 2003.)
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban