Könyvkiadás a csatlakozás előtt

2004. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem szabad föladni a sziszifuszinak látszó küzdelmet a magyar irodalom megjelenítéséért, mert akkor az írók és a könyvkiadók eleve lemondanak a minimális továbblépés esélyéről is. E tanulság mellett, amely a Balassi Bálint Intézetben tartott pénteki, alternatív könyveskonferencia summázata lehetne, nem sok jóval kecsegtették az előadók és a szimpóziumot követő kötetlen szakmai beszélgetés résztvevői a magyar irodalom művelőit, gondozóit és olvasóit. L. Simon László és Párgai Tamás írók, a Szépirodalmi Figyelő szerkesztői a hazai könyvkiadás támogatásának elégtelenségét bizonyítva elmondták, hogy Európában szinte már mindenütt intézménynek tekintik a nemzeti irodalom gondozását vállaló kiadókat és folyóiratokat. Működésükhöz közvetlenül a költségvetés biztosítja a forrásokat. Nálunk a Nemzeti Kulturális Alapprogram és a Magyar Könyvalapítvány támogatja a könyvkiadást. Arról lehet vitatkozni, hogy melyik támogatástípus az üdvözítőbb, valószínűleg mindkettőre szükség van, ám az is hatalmas eredmény lenne, ha megnövekedhetne a célzott támogatás büdzséje. Mert az már egyenesen abszurd – fejtette ki előadásában Mátis Lívia, a Kortárs Könyvkiadó vezetője –, hogy a Nemzeti Kulturális Alapprogram összesen négyszázmillió forintot parcelláz föl írói ösztöndíjakra, könyvkiadásra, folyóiratok és kulturális rendezvények támogatására. Az összeg megfelel egyetlen hazai színház éves támogatásának. Így a kiadóknak aligha futja írói honoráriumra, s mivel a könyvterjesztők egyre kevésbé vállalják a mai magyar szépirodalom terjesztésének anyagi kockázatát, még a leglátványosabb szakmai sikerrel büszkélkedő könyv is csak részben jut el az olvasókhoz, a könyvtárakhoz. Magyarországon – szinte egyedülálló módon Európában – az állam nem támogatja a kölcsönkönyvtárakat a kortárs irodalmi művek megvásárlásában. Így a hazai irodalom tényleg mellékszereplőnek érezheti magát a könyvkiadásban. Kalász Márton költő, a Magyar Írószövetség elnöke másokkal együtt óva intett mindenkit a tévhittől, amely szerint az európai uniós csatlakozás megoldja könyvkiadásunk gondjait és biztosítja jelenlétünket az európai irodalomban.
A kisebb nyelvterületekhez tartozó nyugati országokban, például Norvégiában, az állam a nemzeti irodalom idegen országbeli marketingjét is támogatja. A nemzetközi példák is egyértelműen bizonyítják: a tehetségekben bővelkedő magyar irodalom sem húzhatja ki magát saját hajánál fogva a jelenlegi kátyúból az állam és a pénzvilág hathatós támogatása nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.