Ötvenhat magyar mártír útja

2004. 02. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A huszadik század történelme még mindig kincsesbánya a tényfeltáró történettudós vagy a dokumentumfilmes számára, ugyanakkor nemzedéki, családi tragédiák korszaka a história kárvallottjainak.
Még mindig kevesen tudják, Hódmezővásárhely környékén is, kiről van elnevezve az Ötvenhat mártír útja. Siklósi Szilveszter rendező, az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékeinek és dokumentumainak egyik legjelentősebb filmes megörökítője eredt a tragédia nyomába. Az Ötvenhat mártír című szemlefilm első kockái után a meglepetés erejével hat ránk, hogy ez a mű nem az ötvenhatos forradalomról szól, hanem arról a brutális, vérlázítóan kegyetlen mészárlásról, amit 1919. július 15-én hajtottak végre a Kutasi út mentén, Nagy Dezső tanyáján a megszálló román hadsereg katonái. A vérengzést megörökítő képsorok és Szenti Tibor néprajzos, helytörténész, tanyakutató ízes és színes elbeszélői stílusa átélhetővé teszik az ötvenhat ártatlanul kivégzett ember drámáját úgy, hogy a történet a csöppben a tenger elv alapján magában hordozza a század magyar történelmének számos abszurditását.
A román hódítók a tanácsköztársaság idején szállták meg Hódmezővásárhely városát. Közben forrt bennük a magyargyűlölet, egyrészt az első világháborúban, majd a vörös puccs idején elszenvedett hadi kudarcok miatt. Ráadásul közéjük állt egy notórius fosztogató, aki Berényi Lászlónak, a román hadsereg magyar származású hadnagyának mondta magát, ám arra, hogy ki volt valójában, a mai napig nem derült fény. Ez a minidiktátor nem elégedett meg azzal, hogy a tanácsköztársaság bűneinek megtorlása ürügyén kifosztotta fél Vásárhelyt, de ötvenhat helyi lakost 1919. július 15-ének éjjelén román katonákkal kivégeztetett. A mártírokat közös sírba temettette el, úgy, hogy egy részük még élt. A román hadsereg néhány nap múlva bűnbakot csinált a hírhedt Berényiből, s látványosan likvidálta „túlkapásért” – természetesen hangsúlyozva az elvetemült gyilkos állítólagos magyar származását.
Az 1947 utáni fasiszta kommunizmus, majd az 1963-ban elkezdődött úgynevezett puha diktatúra is a tanácsköztársaságot követő rövid, úgynevezett fehérterrorista különítményes korszak számlájára írta a kisantant vérengzését, ami azért is abszurd, mert a tömeggyilkosságot két héttel a tanácskormány bukása előtt követték el a román megszállók. Szenti Tibor kutatásai tényszerűen bizonyítják, hogy a halálra kínzott emberek között mindössze kilenc olyan volt, aki a vörös katonák egyenruhájában szökött haza a háború elől. Négy kivégzett ember bizonyíthatóan szimpatizált az agrárszocialista mozgalmakkal. A maradék negyvenhárom áldozat pedig soha életében nem vett részt semmiféle politikai cselekményben, tehát semmi közük sem volt a vörös puccshoz.
A befejező képsorokban Lázár János, a város fideszes polgármestere avatja föl az ártatlanul kivégzett ötvenhat ember méltó emlékművét.
(Siklósi Szilveszter: Ötvenhat mártír. Dokumentumfilm. Gyártó: Fórum Film Alapítvány.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.