Tegnap rendkívüli ülést tartott a Magyar Írószövetség választmánya. Az okokat és az előzményeket sokan ismerik. A Tilos Rádióban elhangzott karácsonyi, a keresztények kiirtására felszólító mondat miatt a Rákosmenti Polgári Körök Egyesülete január 11-én demonstrációt szervezett a médium antihumánus és gyűlöletkeltő megnyilatkozásai ellen. E tüntetésen Döbrentei Kornél költő is felszólalt, s többek között kifejtette, hogy a pártállam szellemét érzi föléledni az utóbbi időben egyre gyakrabban megnyilvánuló keresztényellenes tendenciákban. S bár sokan – többek között Hernádi Gyula író a Hír TV-nek adott interjúban is – elmondták, hogy az érzelmi hevülettől kétségtelenül túlfeszített Döbrentei-beszédben nem találtak kódolt antiszemitizmusra utaló jeleket, Parti Nagy Lajos és Nádas Péter is bejelentették, hogy kilépnek a Magyar Írószövetségből. Ugyanezt a lépést helyezte kilátásba még huszonnégy alkotó, többek között Görgey Gábor, a Medgyessy-kormány leváltott kultuszminisztere, Balla D. Károly, Bodor Ádám, Konrád György, Sándor Iván, ha a szövetség választmánya nem határolódik el Döbrentei Kornéltól és nem szólítja fel őt a választmányi tagságáról való lemondásra.
Kalász Márton költő, a Magyar Írószövetség elnöke több ízben is mértéktartóan nyilatkozott. Úgy gondolja, hogy a Magyar Írószövetség nem azonos a rossz emlékű MSZMP Központi Bizottságával. Nem köteles hát sem Döbrentei Kornél, sem a kilépők, sem a kilépéssel fenyegetőzők álláspontjára hivatalból reagálni, mint ahogy azt sem írhatja elő a tagok számára, hogy politikus vagy apolitikus magatartást tanúsítsanak. Még magánemberként is óvatosan kell bármit is értékelnie, kiváltképpen olyan helyzetben, amikor néhány újságíró eddig is eléggé „meghamisította a megnyilatkozásokat, amelyeket semmiképpen sem lehet jóindulatú félreértésként értelmezni”. Ráadásul az alapszabály szerint a választmány senkit sem zárhat ki tagjai közül, erre csak a közgyűlésnek van jogosítványa.
A tegnapi választmányi üléssel kapcsolatban Tábor Ádám a Döbrentei Kornél leváltását követelők nevében azt a rejtélyes kijelentést tette, hogy az sorsdöntő a Magyar Írószövetség jövője szempontjából. Ehhez képest a délelőtt 11-től délután kettőig tartó vita után jottányit sem engedett az álláspontjából. A gyűlés szavazással zárult, amelynek végeredményeként öt tartózkodás és egy ellenszavazat mellett a választmány többsége úgy döntött, hogy kitart az elnökség eredeti álláspontja mellett. Eszerint az írószövetség továbbra sem kívánja eljátszani a gondolatrendőrség szerepét. Mivel Magyarországon parlamenti demokrácia van, sem az elnökség, sem a választmány nem akarja befolyásolni az írótársadalom tagjainak világnézetét, politikai szerepvállalását. Mindezek megítélése, pró vagy kontra értékelése egyéni döntés, lelkiismereti kérdés.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot