Az írószövetség nem gondolatrendőrség

2004. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap rendkívüli ülést tartott a Magyar Írószövetség választmánya. Az okokat és az előzményeket sokan ismerik. A Tilos Rádióban elhangzott karácsonyi, a keresztények kiirtására felszólító mondat miatt a Rákosmenti Polgári Körök Egyesülete január 11-én demonstrációt szervezett a médium antihumánus és gyűlöletkeltő megnyilatkozásai ellen. E tüntetésen Döbrentei Kornél költő is felszólalt, s többek között kifejtette, hogy a pártállam szellemét érzi föléledni az utóbbi időben egyre gyakrabban megnyilvánuló keresztényellenes tendenciákban. S bár sokan – többek között Hernádi Gyula író a Hír TV-nek adott interjúban is – elmondták, hogy az érzelmi hevülettől kétségtelenül túlfeszített Döbrentei-beszédben nem találtak kódolt antiszemitizmusra utaló jeleket, Parti Nagy Lajos és Nádas Péter is bejelentették, hogy kilépnek a Magyar Írószövetségből. Ugyanezt a lépést helyezte kilátásba még huszonnégy alkotó, többek között Görgey Gábor, a Medgyessy-kormány leváltott kultuszminisztere, Balla D. Károly, Bodor Ádám, Konrád György, Sándor Iván, ha a szövetség választmánya nem határolódik el Döbrentei Kornéltól és nem szólítja fel őt a választmányi tagságáról való lemondásra.
Kalász Márton költő, a Magyar Írószövetség elnöke több ízben is mértéktartóan nyilatkozott. Úgy gondolja, hogy a Magyar Írószövetség nem azonos a rossz emlékű MSZMP Központi Bizottságával. Nem köteles hát sem Döbrentei Kornél, sem a kilépők, sem a kilépéssel fenyegetőzők álláspontjára hivatalból reagálni, mint ahogy azt sem írhatja elő a tagok számára, hogy politikus vagy apolitikus magatartást tanúsítsanak. Még magánemberként is óvatosan kell bármit is értékelnie, kiváltképpen olyan helyzetben, amikor néhány újságíró eddig is eléggé „meghamisította a megnyilatkozásokat, amelyeket semmiképpen sem lehet jóindulatú félreértésként értelmezni”. Ráadásul az alapszabály szerint a választmány senkit sem zárhat ki tagjai közül, erre csak a közgyűlésnek van jogosítványa.
A tegnapi választmányi üléssel kapcsolatban Tábor Ádám a Döbrentei Kornél leváltását követelők nevében azt a rejtélyes kijelentést tette, hogy az sorsdöntő a Magyar Írószövetség jövője szempontjából. Ehhez képest a délelőtt 11-től délután kettőig tartó vita után jottányit sem engedett az álláspontjából. A gyűlés szavazással zárult, amelynek végeredményeként öt tartózkodás és egy ellenszavazat mellett a választmány többsége úgy döntött, hogy kitart az elnökség eredeti álláspontja mellett. Eszerint az írószövetség továbbra sem kívánja eljátszani a gondolatrendőrség szerepét. Mivel Magyarországon parlamenti demokrácia van, sem az elnökség, sem a választmány nem akarja befolyásolni az írótársadalom tagjainak világnézetét, politikai szerepvállalását. Mindezek megítélése, pró vagy kontra értékelése egyéni döntés, lelkiismereti kérdés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.