Billenékeny az írókerekasztal

Félti és nem akarja eljátszani azt a bizalmat Gyurkovics Tibor, ami az Irodalmi Kerekasztal eddigi tárgyalásai alatt az írók és a hivatal között kialakult. Az írószervezetek közötti ellentétek szítása, váratlan, értelmezhetetlen okokkal magyarázott asztalbontások arra utalnak, hogy valakik most is az oszd meg és uralkodj! módszereit alkalmazzák. Pedig az írók többsége békét akar.

2004. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurkovics Tibor költő, a Magyar Írók Egyesületének elnöke kérdésünkre elmondta, hogy Hiller István miniszter komoly érdeklődést mutat a magyar írótársadalom gondjai iránt. A Irodalmi Kerekasztal tárgyalásainak folytatására irányuló szándékát megerősítette március 14-én. E kerekasztalhoz Hiller István a következő nyolc írószervezetet, a Magyar Írószövetséget, az Írók Szakszervezetét, a Szépírók Társaságát, a Fiatal Írók Szövetségét, a József Attila Kört, a Magyar Írók Egyesületét, a Független Magyar Írók Szövetségét és a Magyar Pen Klubot hívta meg. A kerekasztal koordinálója a szervezetek vendéglátója, a Magyar Írószövetség sok száz határon kívüli írójáért is felelős. Gyurkovics Tibor rendkívül veszélyesnek ítéli ebben a helyzetben az Irodalmi Kerekasztal egységének megbontását. Köztudomású, hogy a magyar írótársadalom nagy része a létminimum határán él, nyomorog, rosszabb esetben zugmunkákból, jobb esetben nem kifejezetten szépírói tevékenység révén tartja el magát. Az írótársadalom kisebb rétege viszont nagyon jól megél. Mintha kialakulóban lenne az írói kapitalizmus. Igen fontos, hogy a háttérbe szorított többség érdekeit minél több írószervezet képviselje a kerekasztalnál, s ezek a szervezetek egységes álláspontot alakítsanak ki a minisztériummal folyó tárgyalásokon. Éppen ezért félre kellene tenni az ellentéteket, középkori szóval élve, a „Treuga Dei”-t, azaz az Isten békéjét kellene megteremteni. Ez itt és most nem olyan egyszerű, hiszen mindenhol válságok tetőznek, forr a világ, ami sajnos anélkül is beremeg a magyar közéletbe, hogy szándékosan feszültséget keltenénk. Gyurkovics Tibor az egyetemes krízis nagyságrendjének érzékeltetésére példaként hozta fel, hogy az újonnan megválasztott spanyol miniszterelnök első intézkedéseként ki akarja vonni csapatait Irakból, mert úgy érzi, hazug okok alapján indítottak háborút. De legalább ennyire ijesztő válságtünet a halálos fenyegetés, amivel a napokban Kasza Józsefet, a VDMK elnökét illették. A világlevegő robbanásig feszült, benne nagyon óvatosan kellene mozognunk azért, hogy tisztességes állapotban maradjon ez a kis ország, s ezen belül a magyar irodalom is. Az Irodalmi Kerekasztalt mérhetetlen felelősség terheli. Ezt a nehezen megteremtett egységet bomlasztani, példának okáért úgy, hogy ürügyeket keres a másik írócsoport lejáratására: az elnök szerint több mint minősíthetetlen. Az pedig legalább ennyire felelőtlen, ahogy a nemzetközi közvéleményt is igyekeznek egyoldalú tájékoztatás révén negatívan befolyásolni.
Az lenne üdvös, hogy a nyolc szervezetben bizonyára többségben lévő tisztességes képviselők igazságai erőegyensúlyban jussanak érvényre. A nemtelen vitáktól a tárgyalások alatt kialakult közmegegyezés kerülhet végveszélybe, ami veszélybe sodorhatja az írótársadalom közös ügyeit is.
Gyurkovics Tibor végül Igazság című versét idézte: A véren vett igazság / néha nélkülözi / azt ami az igazság / fénye: hogy isteni Napfényben nyert igazság / gyakran nélkülözi / azt ami az igazság / lénye: hogy emberi.

***

Aki örül a szétesésnek.
Eörsi István író a Berliner Zeitung keddi számában ismertette a német olvasókkal a kilépéseket az írószövetségből. Megítélése szerint a magyar jobboldal a hatalom újbóli megszerzése érdekében „szövetkezik a múlt olyan kísérteteivel, amelyeket Németországban örökre száműztek a politikai életből”. Az író már a rendszerváltás hajnalán elhagyta a szövetséget. A szervezetet transzmissziós szíjnak tartotta, amelynek segítségével a párt átvitte akaratát az írókra. – A párt nélkül, gondoltam magamban, a többségnek lesz szava, s mivel ismertem ennek a többségnek néhány hangadó tagját, például Döbrenteit, tudtam, hogy ez sem lenne kellemes. Egyébiránt az írók egységszervezete nem fér meg a pluralista demokráciával, mivel demokratákat és fasisztákat egyazon karámba kényszeríti. Örülnünk kellene a szétesésnek – írta Eörsi. Cikket szentelt az ügynek a Süddeutsche Zeitung is. Magyarországon az antiszemitizmus a rendszerváltás óta politikai vízválasztóként is működik – írja a lap. – Még a jobboldali konzervatív Fidesz is nehezen tudja magát elhatárolni az antiszemitizmustól. Szolidaritásáról biztosította a Magyar Írószövetségből kilépett írókat és költőket a Német Írók Szövetsége. A nyilatkozat különösen fontosnak nevezte az antiszemitizmustól való egyértelmű elhatárolódást egy olyan időszakban, amikor küszöbön áll Magyarország európai uniós csatlakozása. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.