Mádl Ferenc köztársasági elnök 2001-ben, első franciaországi látogatása alkalmából azt kérte vendéglátóitól, hogy vigyék el őt Aurillac-ba, ahol megkoszorúzta II. Szilveszter pápa emlékművét. A gesztus az egész francia nemzet számára nyilvánvalóvá tette a pápa és a magyar nép kapcsolatát – így kapta meg Szinte Gábor a megbízást Saint-Simon polgármesterétől. A művész elmondta: nyolc képen szeretné bemutatni Szilveszter pápa életét. A sorozat első, már elkészült képe Gerbert d’Aurillac-ot, a fiatal pásztorfiút ábrázolja, akiből Reims, Ravenna püspöke lesz, majd II. Szilveszter néven pápa, a francia Hugues Capet és Szent István koronázója. A képen főszerepet kap Szent István megkoronázása, a templom gyújtópontjában az apszisba kerül a Szent Korona. A festő szándéka szerint freskója egyszerre örökíti meg II. Szilveszter pápa emlékét és a magyarok ezeréves jelenlétét Európában, s felhívja arra a figyelmet, hogy a magyar a legrégibb az összes királyi korona között Európában.
A saint-simoniak egyetértenek Szinte Gábor elképzeléseivel, hiszen a magyar korona az egyetlen megmaradt tárgyi emlék, amelyhez II. Szilveszter pápának köze volt, sőt azt is kérték, hogy a művész hozzon magával színes fényképet a magyar koronáról, amelyet magyar és francia nyelvű magyarázó szöveggel kifüggesztenek a templomban. Szinte Gábor fontosnak tartja, hogy nem egy-két hétig, pár hónapig vagy esetleg fél évig tartó kiállításról van szó; képe ott maradhat akár az örökkévalóságig, hacsak háború vagy természeti csapás meg nem semmisíti. Abban, hogy a képek fizikai értelemben is maradandók legyenek, Móré Miklós, a Szépművészeti Múzeum főrestaurátora segíti. Előállítottak egy olyan vászonfelületet, amely teljesen falszerűnek látszik, Szinte Gábor erre speciális, tartós, korszerű falfestékkel, viniltemperával viszi föl a képet. A viniltempera abszolút freskóhatást nyújt a vásznon, és sokkal biztonságosabb, mintha közvetlenül a falra festene. Magyarország így évszázadokon keresztül bemutatkozhat Európa egyik legszebb és leglátogatottabb turisztikai pontján.
A kép ajándék Magyarországtól: Szinte Gábor a száztíz négyzetmétert ingyen festi meg. Az anyag és a szállítás költségei ötmillió forintot tesznek ki. Hiller István kultuszminiszter kétmillió forint támogatást ígért, egymilliót – szeptemberi teljesítéssel – a rákosligeti önkormányzat biztosít. A saint-simoni templom freskójának felszentelésére a tervek szerint meghívják azon országok – Franciaország, Spanyolország, Németország, Olaszország, Magyarország – köztársasági elnökeit, akikkel II. Szilveszter pápa életútján érintkezett. A kép jelenlegi tervek szerint októberre készül el.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban