A teremtmények arca

2004. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horváth Andor és Balázs Imre József, a kolozsvári Korunk című folyóirat szerkesztői úgy érezték, hogy leghívebben A teremtmények arca – a huszadik század legszebb magyar versei című antológiával mutatkozhatnak be az anyaországi irodalombarátoknak. Csütörtökön este telt házas rendezvényen vitatkozott a Ráday Könyvesházban Határ Győző, Lackfi János, Lator László, Váradi Szabolcs költő, Horváth Andor, Balázs Imre József szerkesztő e kötetről, amellyel az erdélyi folyóirat métóképpen emlékezett meg hetvenötödik születésnapjáról.
A Korunk, amelyet 1926-ban alapított Dienes László főszerkesztő, azzal szerzett magának villámgyorsan tekintélyt, hogy az élő magyar költészet legnagyobbjai sorra ajánlották föl műveiket első közlésre a lapnak. Horváth Andor ötlete ehhez kapcsolódott: a lapot a versek tették naggyá, ünnepeljék hát egy reprezentatív magyar versantológiával a Korunk évfordulóját. Az ötletet Balázs Imre József és Kántor Lajos valósította meg: száznégy magyar irodalmárt kértek föl arra, hogy nevezzék meg azt a tíz költeményt, amelyet a legszebbnek tartanak a huszadik század magyar irodalmából.
A költői toplistára Kosztolányi Dezső Hajnali részegség, Pilinszky János Apokrif, József Attila Eszmélet, Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról, József Attila Óda, Kassák Lajos A ló meghal, a madarak kirepülnek, Babits Mihály Esti kérdés, Füst Milán Öregség, Babits Mihály Jónás könyve, Dsida Jenő Psalmus Hungaricus című költeménye került föl. A kötetben szerencsére nemcsak az abszolút győztesek szerepelnek, hanem a leggyakrabban szereplő költők műveiből is megjelent egy grafikákkal illusztrált válogatás, így összesen harmincnyolc költő negyven versét tartalmazza. Színesebbé teszik a szavazó literátorok indokait összefoglaló kiseszszék és az erdélyi származású grafikusok irodalmi illusztrációi. A szerkesztők szándéka megvalósult: megalkottak egy szubjektív irodalmi térképet a múlt század magyar költészetéről
Az alkotók és a közönség kulturált hangvételű, de szokatlanul heves vitába bonyolódtak. Lator László, Várady Szabolcs és Lackfi János furcsának találták, hogy Ady Endre kimaradt az első tízből. A magyarázatot a szerkesztők adták meg: Ady Endre túl sok jó verset írt, a nevek versenyében előkelő helyet foglalt el, szinte minden szavazó kiválasztott egy költeményét, de szinte mindenki más-más versére adta le a voksát. Határ Győző viszont tragikusnak tartja, hogy Weöres Sándor, Európa és a huszadik század legnagyobb költője, a Mahruh vesztése című korszakos jelentőségű vers írója enynyire hidegen hagyja a mai literátorokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.