Kalandregények a múltról

Gáspár Ferenc író – civilben először történelemtanár, később újságíró, ma könyvkiadó – először a folyóiratokban megjelent elbeszéléseivel vált ismertté. Merész gondolattal nem novelláskötettel debütált, hanem A strucc vére című, mai valóságot, magyar történelmet és misztikumot kellő aránnyal elegyítő ifjúsági regénnyel, amelyet először angol írói álnéven, Joe Coldwellként jegyzett. Szkeptikus barátainak balsejtelmei nem váltak valóra, a művekre nem vetült rá sem Rowling Harry Potter-sorozatának, sem Tolkien A gyűrűk ura-trilógiájának árnyéka. A magyar gyerekek megszerették a trilógiává bővült struccregényeket, és komoly olvasói sikert aratott A sárkány pallosa című legújabb regénye is. Az író az újra kiadott életműnyitányt és a folytatásokat már saját nevén jelentette meg.

2004. 04. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan lett Gáspár Ferencből Joe Coldwell?

– Merész terveink feleségem, Kósa Edit erkölcsi biztatása és segítsége nélkül soha nem válhattak volna valósággá. Ő határozta el, hogy költözzünk Pesthidegkútra, inspiráló falusias környezetbe, s miközben ő az életformaváltás gyakorlati részét bonyolította, beültetett anyósom piciny lakásának cselédszobájába, s ott írtam A strucc vérét. Egy barátunk működteti a Melánia Kiadót, aki vállalta első regényem sajtó alá rendezését. Ám egy „jól értesült” ismerős tanácsára kijelentette: angolszász név nélkül nem megy. Új pátriámról kereszteltem magam Hidegkúti Józsinak, ennek angol fordítása Joe Coldwell.

– Könyveiben egy Amerikában élő magyar származású kisfiú, Johnny Fortune időutazását kísérhetjük figyelemmel. A gyermek jelenbeli mulatságos kalandokkal párhuzamosan vándorol a magyar történelemben. Hová röptet minket a fantáziadús kamasz?

– A strucctrilógiát A strucc vére, A strucc terjeszkedik és A strucc halála című regények alkotják, amelynek történelmi dimenziói Nagy Lajos korát idézik föl. A készülő sárkánytrilógiából a Sárkány pallosa már megjelent, előkészületben van A sárkány harca című munkám, ezek Zsigmond korába kalauzolják gyermek és felnőtt olvasóimat. A három holló-könyvek megírását, majd megjelenését 2005–2006-ra tervezem, bennük a Hunyadiak dicső idejét szeretném felölelni, érdekes, olykor egzotikus történetekbe ágyazottan. Reményeim szerint az egzotikum nálam nem öncélú. Saját gyermekkoromból és tízéves történelemtanár-múltamból emlékszem, tudom, hogy a gyerekek fordulatos történetekből szinte tanulás nélkül elsajátítják hazánk történelmét.

– Ma már elmondhatjuk, az ön regényeinek is köszönhető, hogy Magyarországon, akár nyugaton Tolkien és Rowling hatására, újra elkezdtek olvasni.

– Egyetértek a szakmai nagyjai, Kormos István, Csukás István, Lázár Ervin vélekedésével: gyermekeknek és fiataloknak ugyanúgy kell írni, mint a felnőtteknek, csak jobban. Gyerekek, kamaszok nem tűrik a mellébeszélést, ha nem elég feszes és izgalmas a történet, leteszik a könyvet. Sajnos nem könnyíti meg dolgunkat a szakma idegenkedése sem, a kritikusok ma is könnyebben észrevesznek egy jobb felnőttművet, de ifjúsági munkákról folyóiratokban alig esik szó. Mégis, két gimnazista leány apjaként is kárpótol, hogy a gyerekek, a sajátjaim is, valóban nagyon szeretik mind a négy regényt, nekik köszönhető, hogy az országnak szinte minden szögletébe eljutottam író-olvasó találkozóimon. Az, hogy mostanában többen olvasnak, kicsit valóban A gyűrűk ura-, illetve a Harry Potter-jelenségnek is köszönhető. Én is megpróbálok mesésen olvasmányos mítoszt teremteni a magyar történelemből, állandó visszacsatolással a hétköznapokra. Úgy gondolom, az Európai Unióba emelt fővel, históriánkra és bátor őseinkre büszkén vonulhatunk be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.