Művészbaráti klikkek és várakozók

Ha elcsitulnak az írószövetség körüli viharok, újra zavartalanul működhet az Irodalmi Kerekasztal. Hernádi Gyula Alternatív-, Állami, Kossuth- és József Attila-díjas próza-, drámaíró és költő, aki a hazai filmművészetnek is meghatározó egyénisége, a Független Magyar Írók Szövetségének elnöke, meglehetősen borúlátó.

2004. 04. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már többször is szóvá tette, hogy nem hisz az Irodalmi Kerekasztal sikerében. Miért?
– Mert valójában mindannyian felülünk a vesszőparipáinkra, kibeszéljük gondjainkat, mint egy afféle intellektuális Hyde Parkban, de mivel lépten-nyomon csak azt halljuk, hogy takarékoskodni kell, remény sincs arra, hogy a minisztérium bármely sérelmünket is érdemben orvosolja. Az én vesszőparipám a következő. Magyar Bálint, a Horn-kormány kultuszminisztere találta ki, hogy azok, akik 1998 előtt kapták meg a Kossuth-díjat, illetve a Köztársaság Babérkoszorúja kitüntetést, ab ovo tagjai lehetnek az úgynevezett Digitális Irodalmi Akadémiának, ami azzal jár, hogy a kedvezményezettek havonta a mindenkori minimálbér négyszeresét kapják. Ez ma havonta kétszázezer forintos fizetést jelent. Ennek fejében az akadémia honlapjának rendelkezésére bocsátják a nyomtatásban megjelent életművüket. Ez akár korrekt megállapodás is lehetne. Ám ugyanakkor megszületett az a diszkriminatív döntés is, hogy a következő esztendőtől kezdve már csak egyetlen fővel bővülhet az akadémia, mégpedig úgy, hogy a korábbi kedvezményezettek évente titkos szavazással juttatnak be egyetlen embert a körbe.
– Erre azt szokás mondani, hogy így szakmai és demokratikus, hiszen nem a mindenkori hatalom, hanem a szakma dönti el, ki lehet a digitális akadémia tagja.
– Ez az érvelés többszörösen hamis. Nagyon jól tudjuk, hogy egyetlen hatalom sem képes annyira igazságtalan lenni, mint az úgynevezett művészbaráti klikkek. Aczél egyik zseniális trükkje volt, hogy
a legnépszerűtlenebb döntéseket,
a könyvkiadókban megvalósuló kontraszelekciótól kezdve az ösztöndíjak odaítéléséig, a saját holdudvarához tartozó lakájértelmiséggel kiviteleztette.
– Mondhatnánk: azóta változott a világ. Demokrácia van, nemdebár?
– Csakhogy a jelenlegi Kossuth-díjasok jelentős többsége még a pártállami években kapta meg a díjat. Elismerem, vannak köztük kiemelkedő talentumok is, mint például Juhász Ferenc. Ám élnek még olyanok is, akik Rákosi pajtástól kapták a díjat, és ők is szavazhatnak. Tény, hogy polgári-nemzeti kabinetek összesen csak nyolc évig, a baloldaliak viszont több mint ötven esztendeig kormányozták Magyarországot. Tehát a Kossuth-díjasok között értelemszerűen többségben vannak a jelenlegi szocialista-liberális kormány holdudvarához tartozó alkotók. A szavazás titkos, ráadásul a szerencsés választottnak nem kell sem Kossuth-díjjal, sem babérkoszorúval, sem József Attila-díjjal rendelkeznie. Akár az utcáról is beszavazhatnak bárkit.
– Úgy kell tehát érteni, hogy az 1996 előttiek „Kossuthabb-díjasok”, mint az újabbak?
– Valahogy így. Egy metaforával úgy tudnám kifejezni: van egy elit óvoda, benne ötven szerencsés gyermekkel, akik kapnak reggelente egy pohár kakaót. A kerítésen kívülről pedig sóvárogva figyelik a kiválasztottakat óvodáskorú társaik, és igyekeznek minél barátságosabban nézni rájuk, sőt, hízelegni a körön belülieknek. Ugyanis közülük évente csak egyet engednek be a kerítés mögé, mégpedig azt, akit a bentiek megszavaznak. Akinek a nevét legtöbbször mondják ki a benti pajtások, az bejöhet, és megkaphatja minden reggel a kakaóadagját. Így várunk és remélünk mi, újabb kori Kossuth-díjasok és a babérkoszorúsok is, hogy a régiek egyenként, nagy kegyesen beválasztanak minket a havi kétszázezresek körébe, de mivel közöttük nincsenek barátaink, előbb visz el bennünket a kaszás. Magyarul: 1998 óta úgymond haveri alapon dől el az írók digitális halhatatlansága.
– Mi volna a megoldás?
– A döntést annak idején Magyar Bálint saját hatáskörben hozta meg, korrigálásához nincs szükség kétharmados parlamenti többségre. A mindenkori kultuszminiszter egyik napról a másikra megszüntethetné a régi és az új Kossuth-díjasok és babérkoszorúsok közötti diszkriminatív különbséget, ha lenne hozzá bátorsága. S onnantól kezdve ab ovo járnának minden Kossuth-díjas és babérkoszorús írónak a digitális akadémiai tagsággal együtt járó előnyök. Szerintem így volna igazságos.
*
Szerettünk volna valakit megszólaltatni a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumából is. A kultusztárca sajtóirodája írásos közleményben válaszolt kérdésünkre. Eszerint a Digitális Irodalmi Akadémia terve 1998 tavaszán merült föl, a Nemzeti Kulturális Alap 1998. április 6-án fogadta el a pályázatot. Azon élő íróknak, költőknek kínálták föl a szerződést, akik akkor Kossuth-díjjal vagy a Köztársaság Babérkoszorúja kitüntetéssel rendelkeztek. A szerződést a feltételeknek megfelelő 39 író, költő aláírta, ők 1998. július 1-jétől a minimálbér négyszeresét kapják havonta, amiért a Digitális Irodalmi Akadémia honlapján a már nyomtatásban megjelent (és időközben megjelenő) életművüket digitalizált formában közzéteszik. Azóta a pályázatot a tárca miniszteri keretének terhére az NKA-val, illetve a tagokkal évente megújítják. A tagok választanak évente egy új tagot, ehhez már nem feltétel semmiféle kitüntetés, az írók, költők jelölése alapján a legtöbb szavazatot kapó jelölt válik taggá. A minisztérium továbbra is helyesnek tartja, hogy az állam a program létrehozása után távol tartja magát a beavatkozástól.




Hernádi Gyula (Oroszvár, 1926.) József Attila- , Alternatív Kossuth-, Kossuth-díjas író, költő, drámaíró. Jancsó Miklós számos filmjének alkotótársa. Főbb művei: A péntek lépcsőin, Deszkakolostor, Száraz barokk, Az erőd, Kiáltás és kiáltás, A boldogság templomai, Királyi vadászat, Isten a konyhában vérzik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.