Boldogság és végnapok

2004. 05. 10. 16:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1962-es drezdai születésű, kalandos életű író, Ingo Schulze, egyetemi tanulmányait követően egy keletnémet kisváros, Altenburg színházában volt dramaturg 1989-ig. Néhány esztendős „sajtószabadságos” újságírói pályafutás után 1993-ban egy szentpétervári lap alapításával próbált szerencsét. Visszatérvén hazájába, először oroszországi élményeinek megörökítésével hódította meg 1995-ben az otthoni olvasókat. A boldogság 33 pillanata című regény 2001-ben magyarul is napvilágot látott. Schulze még nagyobb szakmai és olvasói sikert aratott az 1998-ban megírt Szimpla sztorik című, nemrégiben magyarul is megjelent regényével, amely olykor köznapi és drámai tónusok ötvözésével tárja elénk az NDK-ban élő emberek lelkületét, s a különböző előjelű sokkok összhatását, amelyet a berlini nagy fal porba omlása és az ottani, meglehetősen kemény és totális államszocialista diktatúra váratlan, hirtelen szétesése okozott a „DDR-Staatsbürger” számára. Az író nem misztifikálja a stílust, a legfontosabbnak a közvetlenül átélt élményeket tartja. Vallja, hogy az ember csak arról tud írni, amit ismer. Mindkét kötetben számos szeretnivalóan csetlő-botló, nagy- és kisszerű ember vonul föl előttünk, részben Pétervárról, részben az altenburgi színházból, akik hozzánk magyarokhoz, a szomszédos szlovákokhoz, románokhoz, ukránokhoz, horvátokhoz, szerbekhez, csehekhez hasonlóan magukban hordozzák, a génjeikben viselik ma is vagy az NDK katonásabb, merevebb, vagy a magyarországi puhább, cinikusabb diktatúra kisebb-nagyobb stigmáit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.