Kígyó a játszótéren

Tóth Erzsébet viszonylag ritkán szólal meg, mégis a magyar líra meghatározó, saját nemzedékén belül is egyik legjelentősebb költőjének számít. Az 1951-ben született lírikus az Egy végtelen vers közepe (1979) és a Gyertyaszentelő (1982) című köteteiben a háttérbe szorítottságot is vállalva mondott nemet az államszocializmus nemzet- és egyéniségellenes diktatúrájára. Az arcod mögött május, az Ismeretlen könnyű szívvel, a Lisszaboni járat című könyvek kulcskérdései: mit jelent magyarnak lenni itt és most, az ezredfordulón.

2004. 05. 28. 17:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Könyvheti kötetének címe Rossz környék. A könyv a Kortárs kiadó gondozásában látott napvilágot. A figyelmes olvasó úgy véli: kevesebb nemzeti sorskérdéssel vívódó művet tartalmaz, viszont sokkal többet megtudunk belőle a költő életéről és az őt Szaturnusz-gyűrűként övező hétköznapi tárgyakról is.
– Ahogy az ember egyre komolyodik, jobban tud magára figyelni, és nem akar mindenáron nagyokat mondani. A kötet címadó versében valóban magamról és jelenlegi lakóhelyemről írok. Bár fölnevelő tájam a Nyírség volt, húsz éve élek Zuglóban, amit nagyon megszerettem, elmondhatom hát, hogy Pest XIV. kerülete jelenlegi kis hazámmá vált. A verscímbe emelt „rossz környék” egy kicsit több is és kevesebb is lakóhelyemnél. De határozottan jelzi a kettősséget, hogy az embernek éppen arra a világra van igazi kritikus rálátása, amely visszavonhatatlanul az övé lett. A vers arról szól, hogy sem a nagy, sem a kis haza tekintetében nincs választásunk. E tényt jó szívvel elfogadjuk, néha mégis berzenkedünk ellene.
– Mégis, az új versek, ha áttételesebben is, de rólunk, magyarokról, sorskérdéseinkről szólnak. Fordulatot jelez inkább az új kötet, vagy folyamatosságot?
– Megújulás-hűség, idegenkedés-szeretet. Eme látszólag ellentétes fogalmak kétarcú együttélésére plasztikus költői képet találtam egy cikk révén, amit mostanában olvastam a Zugló újságban. Azon a gyönyörű, otthonos kis játszótéren, amelyen naponta átmegyek, egy járókelő észrevett egy kígyót, éppen azon a fán, amit naponta megnéztem, néha meg is simogattam. Kiderült, hogy a hüllő egy ismert személy tulajdona, aki kígyókat és csúszómászókat tenyészt. A sokkoló élmény hatására született egy versem: elképzeltem, idillvágyón arra járok és egy kígyó néz engem mereven… Ha a magam és a hozzátartozóim életét írom meg, valamint az irántuk érzett féltést, s eközben a környezetünk lakhatóságáért és az életem minőségéért, létemért, létünkért aggódom, akkor nem szólok másról, mint a hazámról.
– Igaz lenne, hogy manapság nem olvasnának verset az emberek?
– Én már huszonöt éve rendszeresen jelen vagyok a verseimmel folyóiratokban, de az igazi versolvasóval még soha nem találkoztam. Az irodalmi lapokat, valljuk be, csak azok olvassák, akik írják. Annak idején az emberek még olvastak is – és nem csak tévét néztek –, Nagy Lászlót, Kormost, Pilinszkyt, Kányádit, Csoórit és másokat. Akik őket olvasták, talán olvasnak ma is; persze, most csak a költészetről beszélek, a próza könnyebben olvasható. Mondok egy furcsa dolgot. Amióta a Magyar Nemzet munkatársaként lehetőségem van arra, hogy tárcákat, kritikákat írjak, azóta sokan a cikkeim hatására jobban figyelnek a verseskönyveimre is. Ez szinte hihetetlen, de így van, ettől nem szabad elkeseredni, sőt. Én kifejezetten örülök annak, hogy egyik műfaj megtámogatja a másikat, s munkahelyemnek köszönhetően cikkeimmel a verseim számára is tudtam olvasót szerezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.