Trianon előzményei és következményei

2004. 06. 07. 17:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Uránia Nemzeti Filmszínházban mutatták be először szombat este Koltay Gábor rendező és Somlai Zsuzsanna producer Trianon című dokumentumfilmjét Mádl Ferenc köztársasági elnök, Mádl Dalma asszony és Seregély István, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke részvételével. A rendező sokrétűen tárta elénk az egykori Nagy-Magyarországot 1920. június 4-én harmadrészére csonkító igazságtalan szerződés előzményeit, magát a diktátumot és máig ható következményeit. A filmben megszólalnak történészek, politikusok is: Raffay Ernő, Nemeskürty István, Fejtő Ferenc, Glatz Ferenc, Pozsgay Imre a trianoni döntés motívumait elemzik. Az első világháborús vereség, az egész Európa ellenszenvét kivívó 1919-es vörös puccs, valamint a szomszédos országok nemzetközi vádaskodásai megtették hatásukat. A nemzetközi fórumokon máig jelentéktelen, Károlyi Mihályhoz, Kun Bélához hasonló álbaloldali politikusok képviselik Magyarország érdekei helyett valójában a nyugati és tengerentúli nagyhatalmak érdekeit. Kulcsgondolatként hangzik el, hogy az 1920-as egyoldalú békeszerződéssel az antanthatalmak elvetették a fasizmus, a második világháború, majd a kommunizmus világrendszerré válásának csíráit.
A nemzettudat legújabb kori sorvadásának fő okára a mű zárófejezetében a felvidéki magyarság képviselője, Duray Miklós író világított rá: a trianoni stigmától elgyötört nép, akár a többi közép- és kelet-európai nemzet, bávatagon tűrte, hogy a világtörténelem legsötétebb, szovjet-orosz típusú diktatúrájának vazallusai átmentsék hatalmukat. Nem véletlen, hogy Csehországot érte Amerikából a legtöbb bírálat azért, hogy hajlandó volt néven nevezni és a közéleti szerepléstől eltiltani a saját három per hármas besúgóit és kommunista vezetőit.
A filmet emelkedetté tették Vörösmarty Mihály, József Attila, Reményik Sándor, Juhász Gyula és Wass Albert versei Szeleczky Zita, Dörner György, Csurka László, Bessenyei Ferenc, Koncz Gábor és mindenekelőtt a narrátori szerepet is vállaló Selmeczi Roland előadásában, valamint Koltay Gergely saját szerzeményei és az általa gyűjtött zenei betétek. A költeményeket, a zenéket, a korabeli dokumentumokat, a megrendezett jeleneteket és az elemzéseket példás arányban ötvöző nagy ívű mozifilmből – amelyet esténként az Urániában láthat a közönség – a gyártó, a Korona Film hamarosan kazettát ad ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.