Az Uránia Nemzeti Filmszínházban mutatták be először szombat este Koltay Gábor rendező és Somlai Zsuzsanna producer Trianon című dokumentumfilmjét Mádl Ferenc köztársasági elnök, Mádl Dalma asszony és Seregély István, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke részvételével. A rendező sokrétűen tárta elénk az egykori Nagy-Magyarországot 1920. június 4-én harmadrészére csonkító igazságtalan szerződés előzményeit, magát a diktátumot és máig ható következményeit. A filmben megszólalnak történészek, politikusok is: Raffay Ernő, Nemeskürty István, Fejtő Ferenc, Glatz Ferenc, Pozsgay Imre a trianoni döntés motívumait elemzik. Az első világháborús vereség, az egész Európa ellenszenvét kivívó 1919-es vörös puccs, valamint a szomszédos országok nemzetközi vádaskodásai megtették hatásukat. A nemzetközi fórumokon máig jelentéktelen, Károlyi Mihályhoz, Kun Bélához hasonló álbaloldali politikusok képviselik Magyarország érdekei helyett valójában a nyugati és tengerentúli nagyhatalmak érdekeit. Kulcsgondolatként hangzik el, hogy az 1920-as egyoldalú békeszerződéssel az antanthatalmak elvetették a fasizmus, a második világháború, majd a kommunizmus világrendszerré válásának csíráit.
A nemzettudat legújabb kori sorvadásának fő okára a mű zárófejezetében a felvidéki magyarság képviselője, Duray Miklós író világított rá: a trianoni stigmától elgyötört nép, akár a többi közép- és kelet-európai nemzet, bávatagon tűrte, hogy a világtörténelem legsötétebb, szovjet-orosz típusú diktatúrájának vazallusai átmentsék hatalmukat. Nem véletlen, hogy Csehországot érte Amerikából a legtöbb bírálat azért, hogy hajlandó volt néven nevezni és a közéleti szerepléstől eltiltani a saját három per hármas besúgóit és kommunista vezetőit.
A filmet emelkedetté tették Vörösmarty Mihály, József Attila, Reményik Sándor, Juhász Gyula és Wass Albert versei Szeleczky Zita, Dörner György, Csurka László, Bessenyei Ferenc, Koncz Gábor és mindenekelőtt a narrátori szerepet is vállaló Selmeczi Roland előadásában, valamint Koltay Gergely saját szerzeményei és az általa gyűjtött zenei betétek. A költeményeket, a zenéket, a korabeli dokumentumokat, a megrendezett jeleneteket és az elemzéseket példás arányban ötvöző nagy ívű mozifilmből – amelyet esténként az Urániában láthat a közönség – a gyártó, a Korona Film hamarosan kazettát ad ki.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot