Hétfő óta az MTV 1-es csatornáján minden este hétkor felcsendül Vujicsics Tihamér pattogós ritmusú, kurucos főcímzenéje, ami felvezeti A Tenkes kapitánya című televíziós filmsorozatot. Az 1964-es bemutató óta kevés olyan nyári vakáció volt Magyarországon, amelyen ne vetítették volna a Rákóczi-szabadságharc győzedelmes napjait megidéző ifjúsági filmsorozatot.
A Tenkes kapitánya című regény és a film szülőatyja, Örsi Ferenc író 1963-ban Pécsett élt. Egy havas februári séta közben a Hegyalja úton a fia azt mondta neki: Apa, olyan jó történelmi filmeket készítenek a franciák. A Cartouche-t, A három testőrt legalább nyolcszor megnéztem. Miért nem hoztok össze ilyesmit ti is magyarban? Örsi Ferenc elkezdte rögtönözni Eke Máté történetét, aki a közeli Siklós várának környékén üti-vágja a megszálló labancokat, és segít az elnyomott, sanyargatott magyar népnek. S mivel hosszú volt a tél, az esti séták alatt fejben elkészült a film és a regény minden epizódja. A történeteket Örsi Ferenc papírra vetette, és már kora tavasszal bevitte a Magyar Televízióba. Az ötletet pillanatok alatt elfogadták, s Tarbay Ede író dramaturgi közreműködésével tizenhárom hét alatt megírták a tizenhárom rész forgatókönyvét úgy, hogy Tarbay Ede hetenként egyszer Malév-járattal utazott Pécsre.
Ebből az alapanyagból készült el a tizenhárom részes televíziós sorozat és az egész estés mozifilm kiváló színművészek, Zenthe Ferenc, Szabó Gyula, Krencsey Mariann, Ungvári László, Molnár Tibor és mások közreműködésével, amelyet már 1964-ben bemutatott a magyar televízió. A film világsiker lett, a regényt is számos idegen nyelvre lefordították.
Magyar Péter pártjának képviselői is aláírták a háborúpárti paktumot