Az igazgató, Bobory Zoltán Rum községben született 1946. november 11-én, de mindmáig Székesfehérváron él. Messze sodródva eredeti fogtechnikusi szakmájától, a hivatásos oklevelet megszerezve vers- és prózamondó előadóművészként vált a város kulturális életének meghatározó személyiségévé. 1994-ben kérte föl őt Takács Nándor, az akkori megyés püspök, hogy legyen a Szent István Művelődési Ház igazgatója, amelyet akkor, ma éppen tíz esztendeje kapott vissza a római katolikus egyház. Maga a ház tavaly ünnepelte századik születésnapját. A Szent István Művelődési Ház 1903-ban azzal a céllal épült, hogy legyen legalább egyetlen helyi menedéke a keresztény szellemiségnek a század eleji liberális eszmei irányzatok megerősödésének évadján. A két világháború közötti korszakra, az ország és Székesfehérvár kiemelkedő társadalmi, gazdasági föllendülésének idejére esett a ház aranykora is. A szovjet megszállás kezdetén államosították, megyei művelődési központként működött 1994-ig.
Bobory Zoltán nevetve emlékezik arra, hogy épp tíz éve „fölröppent a hír”, hogy az udvaron ezentúl reverendás lelkészek fognak imádkozni, akik majd bezárják a kapukat a művelődésre vágyó nagyközönség előtt. Mások három hónapnál is rövidebb életet jósoltak az újjáalakult intézménynek, miután az igazgató és csapata 1994-ben szó szerint csupasz falakat vett át a korábbi fenntartóktól. A keresztény kultúra és a közművelődés ügye iránt elkötelezett székesfehérvári polgárok áldozatkészségének és nagylelkűségének köszönhetően, jórészt közhasznú munkából megújult a lerobbant épület, és ajándék bútorokkal, műtárgyakkal, képekkel berendezve fejlődött az ország egyik legjobb közművelődési intézményévé. Erről tanúskodik a Magyar Művelődési Intézet folyóirata, a Közösségi Művelődés májusi számában megjelent Egyházi közművelődés az Európai Unió tükrében című tanulmány is, amely az Egyházi Közművelődési Egyesület Szent István Művelődési Házban tartott idei, május 3–4-i, harmadik országos konferenciájáról is beszámol. A dolgozat szerzője, Kereszti Ferenc, a Magyar Művelődési Intézet szervezetfejlesztési és önkormányzati osztályának munkatársa elismeréssel szól az egyházi közművelődési intézmények, többek között a kiváló Székesfehérvári Szent István Művelődési Ház munkájáról. Ha Székesfehérvár közművelődéséről van szó, akár írott médiumban, illetve a Hír vagy a Duna TV híradásában, együtt emlegetik a Szent István Művelődési Házat és segítő testvérintézményeit, a Vörösmarty Társaságot, valamint a Vörösmarty Megyei Könyvtárat. A siker nem kis mértékben köszönhető Bobory Zoltán éjt nappallá tévő munkájának, ő viszont kitűnő munkatársaira és a segítő intézmények vezetőire hárítja a dicsőséget. Bakonyi István irodalomtörténész, a Kodolányi János Főiskola kommunikációs tanszékének docense, a Vörösmarty Társaság elnöke, Sobor Antal festő-író, Somorjai Ferenc zenepedagógus, Paál Lajos, a Hóman Bálint Népfőiskola vezetője és mások együtt munkálkodásának köszönhető többek között a város egyik büszkesége, a szeptemberi évadnyitó hagyománnyá nemesedett határon túli magyar írók konferenciája is.
A sikerről mindennél ékesebben beszél a műsorkínálat, amelyből az esetlegességet vállalva tallózunk. A ház vendége volt Nemeskürty István, Gyurkovics Tibor, Grosics Gyula, Schmidt Mária. Sobor Antal író-festőművész közelmúltban látott kiállítását a városban élő író, Dienes Ottó nyitotta meg. A közeljövőbe pillantva: júniusban Bakonyi István Vendégeim voltak című könyvének bemutatója, a Vujicsics Együttes hangversenye, a Gitarissima Quintett Bach-, Schubert-, Brahms-, Rossini-, Csajkovszkij-koncertje várja a közönséget.
A művelődési ház könyv- és folyóirat-kiadó műhelynek is otthont ad. A Bobory Zoltán vezetésével működő Prohászka Ottokár Kiadó gondozásában jelenik meg a Fidelitas Mariae antológiasorozat és a Vár című irodalmi és közéleti almanach.
A programokon kívül beszélnek a számok is, vallanak a szó pozitív értelmében: tavaly a művelődési házban nyolcvankétezer ember fordult meg. De árulkodnak negatív értelemben is: a szocialista városvezetés a házzal az idén mindösszesen 2,5 milliós közművelődési megállapodást kötött, ami elfogadhatatlan, hiszen a belváros egyetlen művelődési intézményeként, a város érdekében végez szolgáltatást. Mindez a jelenlegi megyés püspök, Spányi Antal és a katolikus egyház anyagi támogatása, pályázatokon elnyert alkalmi összegek nélkül aligha működhetne. Az igazgató joggal érzi úgy, hogy a Szent István Művelődési Ház által képviselt keresztény szellemiség nem számít éppen támogatottnak itt és most Fehérváron, de sajnos az országban sem.
Újabb botrányos pénzügyek derültek ki Magyar Péter testvéréről - videó