Csángó múzeum, élő hagyomány

Pozsony Ferenc, a kolozsvári egyetem professzora, a Kriza János Néprajzi Társaság elnöke a közelmúltban vette át Budapesten A csángó kultúráért kitüntetést a szórványmagyarság folklórjának kutatásáért. A tudós néprajzi szempontból ingergazdag környezetben, a háromszéki Zabolán, a Keleti-Kárpátok lábainál, Moldva közvetlen szomszédságában született 1955. április 16-án, földműves gazdacsaládban. A Moldvában élő csángó magyarokkal már kisgyermekkorában kapcsolatba került, édesapja deszkát és burgonyát szállított a moldvai falvakba. Az Ojtozi-hágón keresztül minden évben gorzafalvi magyarok érkeztek szülőfalujába, zöldséget, szőlőt és bort árusítottak.

2004. 07. 20. 18:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pozsony Ferenc lelkében termékeny talajra talált az otthonról kapott indíttatás. A középiskolát 1970–74 között végezte Kovásznán. Tanárai közül Gazda József és neje, Gazdáné Olosz Ella látta el először a csángókkal kapcsolatos szakirodalommal, ők hívták fel a figyelmét, hogy a Moldvában élő magyarok a hatalom szorításában tudatos nyelvi, kulturális asszimilációnak vannak kitéve. Mindez akkor nem bizonyult veszélytelen, csupán szakmai elfoglaltságnak; tanárainál házkutatást végeztek, s Pozsony Ferencet is csakhamar faggatni kezdte a hatóság nagy lelkesedéssel végzett népköltészeti gyűjtései miatt. Az érettségi vizsga után a szüleitől örökölt hajlékban tájházat rendezett be Moldvában vásárolt textíliákból és gorzafalvi fazekakból. 1977-ben sikerrel felvételizett a Babes–Bolyai Tudományegyetem magyar nyelv és irodalom szakára. A kolozsvári magyar tanszéken még elevenen élt az 1950-es években végzett moldvai néprajzi, népköltészeti és nyelvjárási alapkutatások emléke. Pozsony Ferencet tanárai, Antal Árpád, Péntek János, Vámszer Márta és Vöő István ismertették meg a csángókkal kapcsolatos legfontosabb szakirodalommal. A csíksomlyói búcsúk alkalmával személyes kapcsolatot alakított ki az odalátogató csángókkal, s 1978-tól rendszeresen járta a moldvai magyar falvakat. Az 1980-as években megtudta, hogy a Klézsén élő Hodorog Luca súlyos, gyógyíthatatlan betegségben szenved. Pozsony Ferenc több mint tíz éven át látogatta ezt az egyszerű, moldvai földműves asszonyt, aki már akkor, a nyilvános megszégyenítések, zaklatások ellenére is, merészen vállalta magyarságát, tudatosan ápolta az Erdélyben és a Moldvában élő magyar közösségek kapcsolatait. Ebből a kutatásból 1994-ben önálló kötet jelent meg, amely nagyszerűen tükrözi egy moldvai csángó asszony kivételes és szerteágazó folklórtudását. Az egyetem elvégzése után Kézdivásárhelyen tanított egészen 1990-ig, s a közeli Ojtozi-szoroson hetente átjárt a moldvai magyar családokhoz.
Közvetlenül az 1989-es romániai változások után Péntek János professzor megszervezte a néprajz egyetemi oktatását Kolozsvárott, ahová 1990 őszétől Pozsony Ferencet is visszahívta. A tudós tizenhárom éves kutatómunka után teremtette meg Kolozsvárott a Kriza János Néprajzi Társaság dokumentációs központjában a legnagyobb csángó archívumot. A terepgyűjtések anyagai mellett itt őrzik a moldvai magyarsággal kapcsolatos hazai és külföldi szakirodalmat, tanulmányokat, köteteket, filmeket és fényképeket eredetiben vagy másolatban. A dokumentációs anyagot digitális technikával rendszerezik, ennek alapján készült el a csángókkal kapcsolatos bibliográfiai adatbázis. Pozsony Ferenc büszke arra, hogy fiatal kutatók, néprajz szakot végzett tanítványai jelentős szerepet játszottak abban is, hogy a moldvai csángó falvak iskoláiban ma hivatalos keretek között oktatják a magyar nyelvet és kultúrát. A Kriza János Néprajzi Társaság keretében az elmúlt tizennégy évben a moldvai csángósággal kapcsolatban számtalan nagy sikerű szakmai kiállítást, konferenciát szervezett, kiadványt szerkesztett. Részt vettek olyan nemzetközi rendezvényeken, amelyek a moldvai csángók érdekvédelmét, a magyar nyelvű iskolai és egyházi élet megteremtését szolgálták. A terepkutatások során fokozatosan megérlelődött az az elhatározása is, hogy a moldvai magyarok tárgyi kultúráját, éppen a felgyorsult kultúraváltás miatt, fokozottabban gyűjti és dokumentálja, s egy állandó népművészeti kiállítást szervez, amely alapját képezheti egy önálló csángó múzeumnak. Mivel a moldvai viszonyok nem kedveztek egy ottani múzeumi intézmény megteremtésének, társaival elhatározták, hogy a Moldvával szomszédos Zabolán lévő tájház udvarán valósítják meg tervüket, mivel eddig is ott tárolták a több évtizedes munkával felhalmozott, megvásárolt, hatalmas csángó tárgyi gyűjteményeket. Választásuk azért is esett erre a falura, mert a zabolaiak folyamatosan kapcsolatban voltak az Ojtoz, a Szeret meg a Tázló mentén élő magyarsággal. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 2001-ben jelentős összegekkel támogatta elképzeléseiket. Két év után elkészült egy olyan épület, amelyben 2003. szeptember 14-én megnyitották az akkreditálás előtt álló Csángó Múzeum első állandó kiállítását. A moldvai csángó magyarok hagyományos népművészete című tárlat 286 négyzetméteres felületen mutatja be a moldvai magyar falvak lakáskultúráját, tradicionális kerámiáját, viseleteit, változatos textilanyagát, az emberélet legjelentősebb rítusait és népi vallásosságát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.