Ellenőrök a hatoson

2004. 07. 22. 17:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki realista zsánerképeket, prózai helyzetdalokat vár székesfővárosunk egyik leggyakrabban használt tömegközlekedési eszközéről, a hatos villamosról, igencsak kellemesen csalódik Prágai Tamás Ellenőrök a hatoson című elbeszéléskötetének elolvasása után. A könyv címadó írásának kiinduló helyzete a valóságban gyökeredzik. Milliónyi pasztell és harsány árnyalata van az eseménytelen eseménysornak, ahogy Prágai elbeszéléseinek egyik vissza-viszszatérő alakja, egy bizonyos Sobriewicz nevű, tétován, rokonszenvesen csetlő-botló modern ködlovag utazik a villamoson, és mindent átemel a látomások világába. Teremtő képzelete minden apró-cseprő eseményt megdolgoz, továbbgondol, mikrodrámává fejleszt. A tárgyakat is már-már élő organizmussá, az életünkbe lépten-nyomon beleavatkozó lénnyé avatja. Így igencsak döbbenten szembesül a tényekkel, ha valamiféle drasztikus esemény erőszakosan kiragadja őt a valóságra vetített, annál sokkal izgalmasabb álomvilágából a kelletlen és kellemetlen huszonegyedik századba, annak is legperfidebb pesti színterére. Igencsak csodálkozik például, hogy az a vonzó külsejű lány, akit szeretne megszólítani, már régen nem tartózkodik a „viszonylaton”, amire összeszedi a bátorságát. Helyette jegyellenőrökkel szembesül, akik percek óta próbálják kiragadni őt a maga teremtette univerzumból. Vízió a Hét évig anyatej című, valóságot és rémálmot vegyítő Sobriewicz-történet is, amelynek kafkai helyszíne néha zárt intézetre, máskor szülészeti klinikára vagy egyszerűen egy high-tech stílusú munkahelyre emlékeztet, csarnokokba plántált pálmafákkal, délszaki növényekkel. A tér ebben az elbeszélésben is benépesül ősvilági képzetekkel, mintha az emberiség vélt és valóságos története peregne végig Sobriewicz agyán. A virtuális és a tényleges valóság elemeiből összerakott álomvilágban aztán a narrátor – pontosabban a látomásaival bennünket, olvasókat irányító, vezérlő főhős – randevúzik saját gyermekkori énjével. Eközben indiánforma lények, akikről néha úgy rémlik, mintha inkább a főhős tébolydabeli szobatársai lennének, fura próbatételeknek vetik alá. Köznapi életünk démonizálódik egy gyilkosság rémképeiben, amelyről szintén nehéz eldönteni, valóban megtörtént-e, vagy csupán egy valóságshow nézőjének megbolydított képzelete szabadult el az esti televíziózás közben (Erdőmester). Máskor a legócskább, Blaha Lujza tér környéki, lerobbant bel-pesti, abszolút költőietlen antipanoráma válik útvesztővé, amelyben reménytelenül eltévedünk.
Prágai Tamás barbár intenzitással elénk varázsolt, a metafizikai semmiből és a szó leghétköznapibb értelmében vett semmiségekből párolt látomásairól Shakespeare-t idézve elmondhatnánk: Őrült beszéd, de van rendszere. Ám az a gyanúnk, hogy az író és alakmásai nagyon is normális, élénk képzelettel megáldott, a mostaninál épelméjűbb és teljesebb világba való emberek. A „való világ” (a szónak köznapi és televíziós variánsában egyaránt) vált tökéletesen elmeháborodottá, amelyet Prágai Tamás kiváló elbeszélései az úgynevezett művészi hazugság igazságának teremtőerejével egyszerűen csak regisztrálnak.
(Prágai Tamás: Ellenőrök a hatoson. Elbeszélések. Kortárs Kiadó, 165 oldal, 1400 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.