Isteni harmónia a természetben

2004. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számos kiváló könyv született az ős-egy elvéről, az egyes ember és a világmindenség, az ősi hagyományok és jelenbeli életünk megbonthatatlan egységéről, többek között Gulyás Pál, Várkonyi Nándor, Hamvas Béla tollából. Grandpierre Attila, aki tudós csillagászként, a Vágtázó halottkémek nevű interaktív zenekar frontembereként, gondolkodóként egyaránt közismert, a természet titkait fürkésző, reneszánsz lény örökös kíváncsiságát és az istenhitet, az istenbizonyosságot szintézisbe hozó ember életbölcsességeit összegzi az Életünk és a mindenséget átható rend című könyvében. A világ ős egységének fölismerését, dicséretét a természettudós szempontjaival gazdagítja. Okkal és joggal fejti ki, hogy a transzcendencia, magyarán: a természetfölötti és maga a természet, a föld, a tűz, a víz, a levegő szerves egységet alkot. Isten saját képére, hasonlatosságára teremtette a földi világot, nincs hát semmi okunk, se jogunk arra, hogy az anyagi világot a maga teljességében mereven szembeállítsuk a szellemvilággal. Bizonyos mértékben elkülönülnek egymástól, ugyanakkor mint Isten minden teremtménye, harmóniába és rendbe simulnak. Ez nem materializmus, sőt, annak szöges ellentéte, vallja az érett korba lépő művész és tudós. Isten beleírta nevét, jeleit a világba, az élethordozó vegetációba. Aki tehát megbontja a természet ökológiai egységét, szennyezi, mérgezi környezetünket, Isten ellen vét, hiszen tönkreteszi a teremtő rendjének egyik legmarkánsabb hordozóját. Aki megérti a teremtő és a teremtett szerves rendjét, annak számára világos az is, hogy a Biblia üzenete: kezdetben vala az Ige, magában foglalja a hazaszeretet erkölcsi parancsát is. A magyar nyelv, a magyar haza fogalma szinkronban van az egyetemességgel, ahogy az egyes ember nélkül értelmetlen az emberiség fogalma is, hiszen nem más, mint emberi egyedek szerves öszszessége. Ugyanakkor az is igaz, hogy „az emberré váláskor nem az egyes emberek külön-külön, hanem az emberiség vált emberré”. Az író imponáló természettudományos, filozófiai, irodalmi ismeretanyagot sugárzó, katartikus olvasói élményt kiváltó könyvét édesapja, a kiváló író, Grandpierre K. Endre emlékének szenteli. Kulcsfontosságú Grandpierre K. Endre Isten szava a magyar nép szava című könyvéből vett idézet: „A nép, a nemzet a történelem terméke, a történelmi fejlődés évmilliói során természetes úton alakult ki, ezért Isteni alkotásnak tekinthető.”
(Grandpierre Attila: Életünk és a mindenséget átható rend. Barrus Könyvkiadó, 2004, 270 oldal.
2350 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.