A balatonszemesi házban

2004. 08. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vándor, ha a magyar tenger déli partjának még augusztusi pompájú, de már kicsit őszies hangulatú, csupa ligetből, csupa régi, romantikus házból álló településénél, Balatonszemesnél leszállsz a zöld, Balaton melléki buszról, ne kerüld el a színészkirály szentélyét. Latinovits Zoltánt nevezte így gyászkölteményében Nagy László. A színészt, aki úgy szólaltatta meg a verset, mintha ő maga lenne költő, hiszen százszázalékosan átélte a vajúdás kínját.
A múzeumban látható rekvizítumok, meghívók, lemezek, újságcikkek megidézik Latinovits híres estjeit, amelyeken, ha kell, hamiskás és vérbő volt, mint Petőfi Sándor A négyökrös szekér című költeményének előadásakor. Máskor elénk tárja a József Attila-i tudathasadás éleslátásának iszonyatát, ami az Eszmélet című versből kristályosodik ki a legpontosabban. A mi, ötven és hatvan közötti nemzedékünk már mindig Latinovits hangján hallja: „Nappal hold kél bennem, s ha kinn van az éj – egy nap süt idebenn.” S ezer hangon sírta, üvöltötte Weöres Sándor halandzsaversét is: „Panyigai panyigai panyigai ű.”
És a tárlóbeli képek mozgóképpé elevenednek: emlékszünk arra a kivételes élményre, ahogyan a filmvásznon eljátszotta Örkény István Tótékjának pszichotikus őrnagyát Fábri Zoltán művében, vagy Krúdy Gyula örök vándorát a Szindbád című Huszárik-filmkölteményben. És sorban emlékeztet bennünket a sok-sok beszélő tárgy Latinovits nagy színpadi szerepeire is. Savonarolára Thomas Mann Fiorenzájából, vagy Cipollára Thomas Mann Mario és a varázslójából. Böngészgeted a kicsiny, hangulatos szemesi házban rejtőző gazdag múzeumi relikviákat, és olvasod: a Szűz jegyében, 1931. szeptember 9-én jött e világra. Idén lenne hetvenhárom éves. Nyughatatlan lelke elűzte a mérnöki pályáról, debreceni segédszínészként váltott életutat 1957-ben, majd Miskolc, Budapest (Vígszínház, Thália Színház) és a veszprémi Petőfi Színház következett. Eljátszotta a világirodalom legszebb férfiszerepeit, számos hanglemez, film és színházi előadásról szóló televíziós felvétel őrzi tehetségét. Jogos hát öccse, Bujtor István színművész jellemzése: „Keserű, de fölemelő vigasz a korai halálért, hogy Zoltán bátyám azon kevés színészek közé tartozik, akik túlélték saját halálukat már e földön is.”
Az igazi, nagy, önemésztő tehetségekre jellemző módon lobogott, konfrontálódott a politikai hatalommal, a színházakat, a filmet kézben tartó középszerűséggel. Egyedül Balatonszemesen nyugodott meg háborgó lelke. Ahogy meg is írta és szóban is vallotta: ha a vonat elhagyja a szárszói állomást, s feltűnik Balatonőszöd tőszomszédjában a szemesi állomás épülete, s megérzi édesanyja házának közelségét, újra gyermekké válik.
Ám a sok kapott seb egy idő után összeért. Már a szemesi Bagolyvár utcán megtett séta sem hozott számára gyógyírt. Huszonnyolc esztendeje, 1976. június 4-én, a trianoni döntés évfordulóján vetette magát a vonat elé kedvenc vasútállomásán. Alig pár kilométerre a balatonszárszói állomástól, ahol vagy balesetben, vagy öngyilkosság miatt József Attila meghalt.
Vándor, ha végignézted a múlt század egyik legnagyobb színművészének múzeumát, ne mulaszd el felkeresni a szemesi temetőt sem! S tegyél egy nemzeti szalaggal átkötött virágot Latinovits Zoltán sírjára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.