A transzszilvanizmus folytathatósága

Haklik Norbert
2004. 08. 23. 16:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mostanság leginkább a tizenhárom vértanú emlékműve körül zajló hercehurca kapcsán hallatott magáról Arad. Pedig a partiumi város más miatt is érdemes volna arra, hogy szó essék róla a napilapok kultúrarovatában, ugyanis itt készül – ahogy a periodika fejlécén olvasható – „a világ legnagyobb példányszámban megjelenő magyar irodalmi lapja”, az Irodalmi Jelen.
A Böszörményi Zoltán író által főszerkesztett havilap eleinte a Nyugati Jelen című napilap mellékleteként látott napvilágot, azonban nemrégiben – példányszámát megtartva – önállósult. A folyóirat azonban – amely egyébként a nagyobb budapesti újságárusoknál is kapható – nem csupán mennyiségi, de minőségi szempontok szerint is érdemes az irodalomkedvelő közönség figyelmére.
Böszörményi szerkesztőgárdáját ugyanis a legtehetségesebb ifjú erdélyi tollforgatók bevonásával állította össze, így az Irodalmi Jelent forgatva literatúránk legfiatalabb tehetségeivel is megismerkedhet az olvasó. A lap augusztusi száma sincs híján ezen erénynek: a címlapon Szőcs Géza Marcus Flaminius Rufus Kolozsvárott című költeménye mellett Gergely Tamás Orbán János Dénessel készített „cenzúrázott interjúja” szerepel. A szerző elsősorban nemrégiben megjelent, Teakönyv című kötete alapján faggatja a minden idők legifjabb József Attila-díjas írójaként számon tartott alkotót, és kínos kérdéseket sem röstell feltenni. Például azt, hogy a kezdeti figyelemfelkeltő botránykodás után még érdemes-e Orbán János Dénesnek „behúzódnia a genitáliák világába”, de szó esik arról is, milyen szellemi hanyatláson ment keresztül az utóbbi évtizedek során az alkotó szülővárosa, a hajdan háromnemzetiségű Brassó.
Az augusztusi lapszám gazdag verskínálata a nagyközönség előtt csak mostanság bemutatkozó Schiau Andrea és Márkus András, valamint a fiatal kora mellett is elismert Farkas Welmann Endre költeményeitől a hatvan-egynéhány éves Eszteró István művein át egészen Petrarca-szonettekig terjed, míg a tanulmányok között Csép Sándornak a transzszilvanizmus létjogosultsága és folytathatósága mellett síkraszálló, vitaindítónak szánt írását ajánlhatjuk a közönség figyelmébe. A szerkesztők mindemellett a társművészetekre is figyelnek: az augusztusi lapszámban egész oldalas cikk olvasható a határon túli magyar színházak kisvárdai találkozójáról éppúgy, mint Jecza Bíró Klára textilalkotásairól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.