Az írás harmadik aránya

2004. 08. 12. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyers és fanyar erő árad Kondor Péter Az írás harmadik aránya című első verseskönyvéből. A huszonéves ember intenzitása, amellyel minél többet, a lehető legtöbbet szeretne a világból magához ölelni. Annak az ősmagyar és huszadik századiasan kakofón motívumokból építkező dzsesszmuzsikának távoli rokona ez a költészet, amely Dresch Dudás Mihály vagy Grencsó István muzsikájából árad.
„Mióta elszabadultam / a pórázról tudom, / ha nem látnálak meg / egyszer nem is / léteznél talán.” Vannak az életnek olyan megvilágosodott pillanatai, amikor ráébredünk annak a dolognak, vagy annak az embernek az igazi lényegére, vagy lényére, akit mindig is ismerni véltünk. (Akárki is ez a vers.) A fiatal, kamaszkorából nemrégiben kilábalt férfi így találkozik naponta, ismeretlen ismerősként azzal a lánnyal is, akit szeret, vagy akit szeretni vél. Óhatatlanul is az édesanyjához mér először mindenkit, az anyához, aki először képes az embert önzetlenül és feltételek nélkül szeretni: „Úgy szeretett (az édesanyám), hogy ízt adott az ételnek és nem csak életet, hanem életkedvet is.” Kondor Péter úgy tárja föl magának a világ lényegét, hogy minden szó, minden gondolat, minden mítosz megértetéséért hajlandó újra és újra megküzdeni. Az anyamítosz sajátos újraértelmezése mellett figyelemre méltó, ahogy saját magának újraértelmezi a kezdetben vala az ige bibliai üzenetét, a mindenható nyelv alapegysége, a szó szerepét: „Az utolsó szó / lesz az első / őröl hegyet / tengert csapol.” A nyelv annak, aki olyan boszorkányos ügyességgel és ihlettel játszik vele, mint Kondor Péter, segít fölpattintania a világ héját. S a költészet lényegét is: „dalnak része úgy legyek / hogy mivé lennem kell / magyarul jöjjön létre itt / s mivé lennem kellett / majd onnan megnevez”.
A ember azt hihetné, hogy ő uralja a nyelvet, s a nyelv, az ige által a mindenséget. A költő, aki az igazi bölcsesség birtokába jutott, tisztában van azzal, hogy a nyelv, amellyel a teremtő megkülönböztetett bennünket, gyarló embereket a világegyetem többi teremtményétől, nem a mi tulajdonunk. Nem mi használjuk őt, hanem ő nevez meg, ő használ bennünket.
És Kondor Péter szerint így keletkezik a tagolatlan hangokból a szó, a szavakból a mondat, a mondatokból a köznapi beszéd, a köznapi beszédből a költészet. Kondor Pétert nem csak a hagyományokat megsejtő bölcsessége teszi már most, első kötetével ígéretes költővé, hanem az a különös, őseredeti nyelvezet és a veretes formakultúra is, amellyel tudását hitelesen nyelvi formákba önti.
(Kondor Péter: Az írás harmadik aránya, Magyar Napló Könyvek, 2004, 65 old., 798 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.