Újjáéledt a 2000-es esztendőben Szombathelyen egy megszakadt hagyomány. Szommer Ildikó, a Savaria Karnevál igazgatója elmondta, hogy 1961-től 1969-ig az augusztus 20-i ünnepséggel összefüggésben működött a városban egy hagyományőrző fesztivál, amelynek centrumában a város ókori és középkori hagyományait megelevenítő jelmezes felvonulás állt. A millennium óta immár ötödízben, idén augusztus 18-tól 22-ig, tizennégy helyszínen várja a karnevál a helyieket és a városba érkezőket. Az öreg város vására című középkori iparművészeti és népművészeti kiállítás és vásár a fesztivál teljes időtartama alatt megtekinthető. A karneválszínpadon hazai és nemzetközi dzsessz-, folk-, klezmerkoncertek szórakoztatják a zenebarátokat. A Csepűrágók terén utcai zenészek, énekmondók, artisták lépnek fel.
Annak, aki szeretne visszatérni a régi időkbe, Szommer Ildikó igazgató a Ferences kertben megrendezett ókori és középkori harci játékokat ajánlja. A Romkertben a kézművásár mellett különlegességnek számít az úgynevezett rabszolgavásár, amelyet játékos családi történelmi vetélkedők követnek.
A Karneválszínházban a rendezvény ötéves hagyományához híven ősbemutató köszönti mind a négy estén a közönséget. Ezúttal Hamvai Kornél Szombathelyi pajzánságok című új színművét láthatjuk Egri Márta, Ónodi Eszter, Bezerédi Zoltán, Hollósi Frigyes, Jordán Tamás, Újlaky Dénes és az Atlantis Színház tagjainak közreműködésével. A darab valós történelmi magva, hogy II. Ulászló király az 1495-ös pestisjárvány alatt a szombathelyi várban tartózkodott. E tény köré Hamvai Kornél a hasonló helyzet okán Boccaccio Dekameronjának hangnemében körített sikamlós, pajzán, szórakoztató történeteket.
Bombariadó Székesfehérváron: újabb részletek derültek ki